| Sara2 a întrebat:

Sunt constipată de ani de zile și nimic nu-și face efectul. Nici măcar cafeaua de dimineață. Beau ceai laxativ zilnic și nu mă ajută. De vreo 2 luni am început să iau dulcolax. Am luat 4 pastiluțe în timp de 2 luni. La primele 3 și-a făcut efectul azi am luat a 4-a dimineață și nimic până acum. Cunoașteți vreo altă metodă care mă poate ajuta? Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

A apărut dulcosoft cauta in farmacie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Totul tine de alimentatie, daca nu maninci ciorbă apă nu bei atunci cum vrei sa iesi afară fara constipatie, evită pîinea, brînza, făinoasele prăjituri si in general trebuie sa faci multa miscare ca daca stai in pat sau la calculator si maninci si nu te plimbi cel putin o oră pe zi după masă, este clar ca colonul l ai obisnuit leneș, si daca nu faci dimineață treaba mare toate toxinele ramin in corp in interstin si te îmbolnavesti, de cît timp esti constipată ca ai zis de ani de zile, ce varsta ai? Si daca tu mereu i ei laxative alea nu sunt bune, irită intestinul mucoasa intestinului, laxativele agreseaza intestinul, tu trebuie sa gasesti o solutie de a face treabă mare de cel putin două ori pe zi, sigur sunt zile in care nu reusesti din cauza constipatiei.

| Sara2 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Beau în jur de 3 litri de apă pe zi, am un stil de viață sănătos, fac și sport...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Sara2):

Atunci ai altceva si o colonoscopie va rezolva cazul.

| alina2k18 a răspuns:

Mareste cantitatea de fibre pe calculate nu pe ghicite.
Minim 500 g legume pe zi bogate in fibre [ o salata la pranz + o garnitura de legume bogate in fibre la felul 2 sau mancarica de legume seara ], variezi legumele bogate in fibre ca doar nu mananci numai dovlecei, ardei rosu si fasole verde.
Tarate de grau si fibre mix puse in iaurt [ minim 35gfibre la 100g produs sa aiba - te uiti pe ambalaj ].
Iti trebuie zilnic minim 35g fibre preferabil toata viata daca esti de felul tau constipata.
Atentie la cantitatea de carne si oua - sa nu exagerezi.
Incearca sa suplimentezi si cu https://www.farmacialapretmic.ro/......125-g.html

| WhiteLife a răspuns:

Consuma cat mai multe fibre si alimente bogate in fibre, care imbunatatesc peristaltismul, pe langa cat mai multe lichide.

| Dalmore a răspuns:

Medicul ce zice?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seara pui într-un mic pahar 5 lingurițe de tărâțe. (Poți să pui și un pic de miere, ca să îi dai un gust mai atractiv) Apoi umpli paharelul cu apă. Dimineața îl bei (îl mănânci) pe stomacul gol.
Garantat n-o să mai ai probleme!

| christall a răspuns:

Mananca mere, bea apa 2l/zi. Eu mai folosesc sennalax, supozitoare cu glicerina.

| christall a răspuns:

Inca ceva care pe mine m-a m-ai ajutat musli cu goji, cu tarate, orz, ovaz, exista o punga de la Solaris cu de toate. Cu lapte dimineata.