| KidAlexx a întrebat:

Sunt destul de speriata. Stiam mai demult ca am probleme cu ochii (in sensul ca la scoala nu vedeam la tabla nici din prima banca, iar acasa stateam efectiv cu nasul in calculator), dar nu am crezut niciodata ca sunt chiar grave.

Astazi insa am fost la control la oftalmolog si acesta mi-a spus ca dioptriile mele sunt foarte mari pentru o prima pereche de ochelari si pentru o fata de varsta mea (12 ani).

Concret, am plecat cu urmatoarea reteta pentru ochelari:

OS: -3.25 sferic, -0.25 cilindru (185 grade)
OD: -4.00 sferic, -0.50 cilindru (188 grade)

Sunt intr-adevar atat de mari dioptriile? Am ce sa fac altceva in afara de a purta ochelarii atunci cand vor fi gata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da sunt mari dioptriile si asta din cauza ca nu ti a pasat de probleme. Sa ajungi sa nu mai vezi din prima banca, inseamna ca ai ignorat mult si bine treaba asta

| KidAlexx explică (pentru suntserios):

Sincer nu a fost tocmai decizia mea... eu le-am spus de mult parintilor ca nu vad bine, dar de-abia acum m-au dus la doctor... sad

| TrăieşteClipa a răspuns:

Tot atat am si eu de la 14 ani.
Nu este nimic grav.
Fa-ti ochelari, nu merg lentile de contaxt cu gradele de la astigmatism.
Sunt destul de groase lentilele dar stiinta a avansat si se gasesc lentile mai scumpe care sunt mai subtiri.
Lentilele de plastic sunt mult mai usoare si se sparg mai rar.
Pune cat mai multe straturi antireflex.

Succes!

| KidAlexx explică (pentru TrăieşteClipa):

A facut mama deja comanda de ochelari. Lentile de plastic da, cu antireflex, dar ar fi costat mai mult sa fie subtiate lentilele si nu a mai platit si pentru asta. Oare or sa fie atat de groase?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru KidAlexx):

Diferenta de grosime este mica.

| Andreea555012 a răspuns:

Buna. Si eu am probleme cu ochii( eu am cataracta ). Deci iti pot spune ca da dioptriile sunt mari. Nu stiu ce ochelari iti va da doctorul, dar oricum ti-ar sta sau oricat te-ar deranja SA NU PORTI LENTILE DE CONTACT. Dar cred ca se poate corecta

Răspuns utilizator avertizat
| AtmaKhan a răspuns:

Uite, si eu am avut probleme de genul si aveam dioptrii chiar mai mari la varsta ta. Fa ochelari urgent, plateste in plus pentru subtierea lentilelor, pentru ca sunt destul de groase si poarta-i zilnic.
Eu am mers la control din clasa I, cand nu prea mai vedeam. Am avut -0, 5. Apoi in clasa a doua a sarit direct la -3. In sfarsit, a continuat cu -4.25, iar apoi s-au separat, ducandu-ma in momentul in care m-am programat la consult oftalmologic pentru ca nu mai vad bine din nou, desi anul trecut am facut ultima pereche de ochelari.

| KidAlexx explică (pentru AtmaKhan):

Cum am raspuns si cuiva mai sus, mama a dat deja comanda de ochelari si da am ales lentile de plastic cu antireflex, dar diferenta de pret intre cele normale si cele subtiate era destul de mare, asa ca nu a mai platit si pentru asta. Oare o sa fie chiar asa groase lentilele? sad

Si deci sa inteleg ca daca eu am inceput direct la -4.00 e destul de grav. sad