| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Sunt fata.Am 18 ani, 1, 78 inaltime si 47 de kilograme.
Vreau sa ma apuc de inot din cauza unor probleme cu coloana care le am inca din copilarie.
Intrebarea mea este, risc sa ma mai inalt daca ma apuc de inot? Sincer nu as prea mai vrea ci maxim 1-2 cm.
In urma cu un an am fost la un doctor ortoped in Austria si mi-a spus ca cresterea mea se va oprii la 21 de ani.
Deci sansele sa mai cresc daca ma apuc de inot tot sunt asa cum a spus doctoru?
Si daca da, ce ar fi mai bun atunci sa fac pentru spate inot sau fitness?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

La 18 ani numai ai unde să crești.

| FastAndFurious a răspuns:

Ai cifoza, scolioza, lordoza, probleme de genul asta?
Trebuie sa faci gimnastica medicala speciala, regulat. Si uneori se completeaza cu inot ( mai ales bras).
Dar ai mers tocmai in Austria si te-ai intors fara raspunsuri complete?
Mergi la un ortoped in tara atunci si o sa-ti faca un program de sala si de bazin pentru problema ta.
Tie nu-ti trebuie fitness obisnuit si nici inot de performanta.

| SchiZz20CMrecords explică (pentru FastAndFurious):

Problemele cu coloana le am de la dansuri de la cazaturi lovituri etc,
nu stau in Romania!
Iar cand am fost la doctor nu am fost cu gandu special sa vad de crestere ci pentru un control si mi-a spus de la sine la ce varsta ma voi opri din crestere.In timp incepusem sa pun mii de intrebari la care nu am raspuns

| FastAndFurious a răspuns (pentru SchiZz20CMrecords):

Raspunsul meu ramane valabil: ai nevoie de gimnastica medicala si de inot sub forma recomandate de ( alt) un medic ortoped.
Sunt miscari specifice functie de problemele tale pe care le inveti cu un instructor/asistent medical si le faci regulat.
S-ar putea ca inotul sa nu-ti fie recomandat in prima faza.

| Dianatips a răspuns:

Nu te vei înălţa. Îţi vei tonifia corpul în schimb big grin

| copilciudath a răspuns:

Inotul nu ajuta asa mult la cresterea in inaltime cat ajuta la dezvoltarea musculaturii si rezistentei oaselor. tinand cont de varsta ta, ar fi sanse destul de mici sa mai cresti. si totusi daca ar fi, ar fi exact maximul care l-ai vrea tu, adica cel mult 1-2 cm :p

| GL88 a răspuns:

Inca esti in crestere
la 18 ani de abia incepe dezvoltarea corpului.Majoritatea fetelor nu au mai mult de 1, 65 te poti numi norocoasa
apropo parinti tai cat au inaltime?
Inotu ajuta la crestere si dezvoltare deci eu nu ti l-as recomanda daca numai vrei sa cresti deoarece te vei inalta daca il vei practica.Iti recomand un masaj sau fitness cu pregatire ai grija ca cazaturile mai ales la coloana sunt periculoase si trebuie sa ai grija, plus evita tocurile nici nu ai nevoie si nu in ultimu rand nu sunt bune pentru coloana ta:*
pa pa

| SchiZz20CMrecords explică (pentru GL88):

Tata are 1, 87 cam asa
mama e mica are 1, 65
nu port tocuri de fel big grin