| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte complexata datorita faptului ca sunt foarte inalta. Am doar 13 ani (implinesc 14 in curand) si am in jur de 1.72 inaltime. Sunt destul de slaba, am 53 kg dar nu mai suport sa fiu atat de inalta la varsta asta. Stiu ca suna ciudat, dar daca intr-o zi o sa am un iubit, nu as vrea sa fiu eu mai inalta ca el, baietii in ziua de azi sunt destul de scunzi. Cum pot scapa de complexe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crisbebe a răspuns:

Nu trebuie sa fi complexata pentru ca stai linistita ca nu o sa ajungi de 2metri sunt perosane care cresc deodata si pe urma nu mai cresc sau cresc mai lent dar multe fete vor sa fie inalte(eu de exemplu am 13 ani si nu am nici macar 1.55)si este destul de nasol sa vezi ca toata lumea e mai inalta ca tine si daca cineva o sa iti zica ceva uite niste replici:
Eu te privesc de la inaltime nu ca tine care esti un pitic de gradina.
Mai bine inalta si desteapta decat mica si proasta.
De la mine de sus nu vad prosti ca tine.
Vorbeste mai tare ca nu te aud pentru ca eu aud doar de la inaltime nu de la piticism.
Deci daca mai vrei replici spune! nu te mai lasa complexata ca e mai bine sa fi inalt decat pitic si iti zic din propria experienta si cineva care iti zice ceva foloseste replicile

15 răspunsuri:
| brandiburu a răspuns:

Tu n-ai idee cate fete ar vrea sa fie in locul tau. Nu te grabi sa te sperii de inaltimea ta, nu vei mai creste prea mult. Ce te faci daca o sa ramai la 1, 72-1, 75 cm? N-o sa zici mersi pentru aceasta crestere?

Trust me, e frumoasa o femeie la un 1, 65-1, 75 dar e si mai frumoasa una la un 1, 80-1, 90, mai ales daca se si ingrijeste si are ce arata. Numai ca nu e pentru orice fel de barbat.

Multi din cei care or sa faca misto de tine or sa fie invidiosi pentru ca nu pot sa te aiba sau, daca sunt fete, pentru ca n-au inaltimea ta si poate pentru ca sunt mici si indesate (si constiente ca dupa ce vor naste vor risca sa ajunga asemenea unor dulapuri in miniatura).
Nu te enerva, mai degraba compatimeste-i. happy

| ioana1704 a răspuns:

Sa gandesti pozitiv. fiecare sac isi gaseste petecul!

| Cosminovici18 a răspuns:

Sal si eu tot 1, 72 am inaltime stiu ca e aiurea dar stai linistita ca nu ai sa mai cresti! tu ai sa te dezvolti dar in inaltime nu ai sa mai cresti la 18 ani o sa ai aceeasi inaltime o sa mai cresti doar cu vreo 2 cm atat dar mai mult nu o sa ai 1, 74 m atat nu ai sa mai cresti!

| Zangetsu a răspuns:

Cand faci 18 ani, ma contactezi ca nu am astfel de complexe.

| TeoPT a răspuns:

La 1,72 ți se pare că ești foarte înaltă? straight face

| XxblackangelxX a răspuns:

Daca esti inalta asta e nu ai ce face in privinta asta

| LuisEdward a răspuns:

Eu am 15 ani si am 1.82

| CriSSa537 a răspuns:

Hey,eu in decembrie implinesc 13 ani,stai linistita nu esti singura inalta, eu am 1, 71.Nu poti oprii cresterea in inaltime, pana la 18 ani tot o sa mai cresti, nu-ti dai seama acum dar cand o sa fii mai mare o sa-ti placa sa fii asa inalta.La mine majoritatea sunt inalti, au peste 1.60.Nu-ti fa griji in privinta inaltimii,altii care sunt jumate cat tine te invidiaza,cat despre baieti, nu conteazaprea mult imaltimea, baietii prefera fetele inalte.Nu-ti mai fa probleme cu inaltimea... Sper ca te-am ajutat.Bafta in noul an scolar, banuiesc ca treci in a 7-a, nu? Fundita?

| RicăPăturică a răspuns:

Nu ai de ce sa fii complexata, unele fete se dezvolta mai repede ca altele.Peste doi ani o sa iti placa ca esti asa de inalta, multe fete ar dorii sa fie mai inalte. Eu spun ca baietii te vor place pentru ce esti tu si ce simt ei cand sunt alaturi de tine blushing

| AvrilLivigne a răspuns:

Nu poti, si stai linistita cam asa is si eu am 14 ani si am 1, 70, nu-ti fa probleme o sa iti gasesti un baiat mai imalt ca tine sunt destui:*

| dkidda a răspuns:

Sa stii ca nu esti singura.Si eu sunt inalta si slaba, dar crede'ma e mai bine sa fii asa decat mica si grasa.Nu iti face griji, nimeni nu e perfect. Dupa cum ai zis si tu, ai numai 13 ani.Mai ai timp sa te dezvolti.Si in legatura cu iubitul.o sa ai timp destul pentru asta.Sigur o sa iti gasesti unul potrivit pentru tine!winking

| Diannee14 a răspuns:

Serios? Si eu aveam complexe acum un an legate de înălțimea mea. Precizez ca am avut câteva proiecte in legătură cu modellingul și am 1, 78. Si crede-ma ca pentru mine e perfect. Nu mi-aș dori nici de cum sa fiu mai scundă. Știi cum se zice: Lumea văzută de sus este mai frumoasa! Trebuie să înveți sa te iubești așa cum esti! Multe ar da să aibă înălțimea ta! Si sa știi ca fetele inalte sunt considerate cele mai atrăgătoare.

| al3x_2379 a răspuns:

O sa te obisnuiesti cu inaltimea asta...stiu cum e pentru ca si eu st foarte inalt 1, 90 la doar 18 ani.dar in anumite cazuri este un avantaj. sper sa fie si pentru uh tot un avantajlaughingbig grin

| Ruxandra121 a răspuns:

Eu vreau sa fiu mai inalta straight facestraight facestraight facestraight facestraight facestraight face:

| Garcya a răspuns:

Trebuie sa te uiti in primul rand la parintii tai, cat sunt ei de inalti?
Plus ca la inaltimea pe care o ai tu poti sa practici un sport care sa te avantajeze gen handbal, baschet si poti sa fi buna acolo.
Nu exista dezavantaje in a fi mare, eu cel putin nu le vad.
Treaba cu baietii sa fie mai mari ii veche.