| Alexandra2k a întrebat:

Sunt foarte necajita. sad

Am miopie, port ochelari de micuta si in fiecare an imi tot cresteau dioptriile (si asa am ajuns acum sa am -5.25 la stangul si -6.00 la dreptul).

Problema cea mai mare insa e ca eu in fiecare an mergeam la control (si schimbam ochelarii) in martie, doar ca acum e de-abia octombrie si deja "mi-au ramas mici" in sensul ca, de exemplu, la scoala trebuie sa stau in prima banca ca sa vad la tabla. Am vorbit cu parintii, dar, din pacate, nu ne permitem cheltuiala de a merge la control si de a-mi schimb lentilele mai devreme, asa ca "trebuie sa ma descurc cum pot" pana in martie.

Aveti va rog vreo idee ce as putea sa fac sa-mi ajut/protejez ochii pana atunci? Deja am redus aproape total timpul petrecut la calculator/televizor. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Îmi pare nespus de rău că ai probleme serioase cu vederea și de asemenea financiare.
Sunt dioptrii destul de mari acestea.
Dar haide să îți explic.
Sunt foarte multe curusri pe intenret în care dacă urmezi exerciții oculare poți scăpa de ochelari cam într-un an doi de zile. Dar evident până în martie poți ajunge de la -6 la -4 sau -3 deci e mult mai bine. Este un progres.
Mănâncă Morcovi zilnic cruzi evident. Și te pot ajuta cu sfaturi cum să-ți îmbuntățești vederea.
http://sanatate.bzi.ro/......hilor-7118
http://www.csid.ro/......a-4094727/
http://ochi-sanatosi.ro/......sanato-a_3
Acest viciu de refraxie -miopia- poate fi tratat vindecat, ochii se pot vindeca. Să știi că ochelarii mai mult agravează situația conform multor studii. Vezi pe moment dar de fapt în loc să ajute îți strică mai mult vederea.
Deci încearcă să mănânci mocrovi și mâncare sănătoasă, legume fructe. Odihnește ochii cori de câte ori este nevoie. Fă exerciții de focalizare pe anumite obiecte.
Te pot ajuta cu sfaturi dacă dorești!

| Dintrebare a răspuns:

Din pacate nu ai ce face. Dioptriile vor creste cam pana cand e si corpul tau in crestere. Eu stiu pe cineva care a pornit de la -1 si ceva si pe la 20 de ani a ajuns la -7, unde s-a si oprit. Televizorul nu afecteaza cresterea dioptriilor atat de mult pe cat se crede. Indiferent ce vei face, dioptriile vor creste, pentru ca miopia este o boala (de obicei e genetica). Iar ochelarii nu au rolul de-a vindeca. Ei te ajuta doar sa vezi mai clar. E bine ca mergi anual la control. Cand vei fi mai mare sau cand vei avea niste bani poti sa iti cumperi lentile de contact. Iar cand dioptriile nu mai evolueaza se poate face acea operatie cu laser (care e si ea costisitoare)

| Anonimuserr a răspuns (pentru Dintrebare):

Miopia nu este o boală, miopia este un viciu de refracție. Boli sunt altele uveită, iridociclită, glaucom, cataractă, conjunctivită etc.
Ce este practic miopia? Cu alte cuvinte lumina care intră prin cornee și pupilă în ochi foclaizează mai în spate într-un punct și nu pe retină pentru o vedere clară. Aici e problema de vedem blurat. Cu cât focalizează mai în spate cu atât dioptriile sunt mai mari.
Se poate trata dacă urmezi exerciții oculare și o dietă sănătoasă. Nu trebuie să fci rabat de la ele, trebuie executate corect. Operațiile laser, lasek sau lasik (chirurgia refractivă) sunt foarte bune dar din câte știu se poate trata până la -5 pentru miopii astigmatism și +5 dioptrii pentru prezbiție. Prețul este cam 5000 de RON. Merită într-adevăr dar există și anumite riscuri. În doar 10 minute scapi de ochelari prin această operație laser de ultimă generație. Intervenția este total nedureroasă.

| Daniela_Ana_2001 a răspuns:

Sa dormi mai mult pentru ai relaxa.