| Paranormal12 a întrebat:

Sunt foarte suparat din cauza ca am pe fata foarte multe cosuri negre.Nu stiu cum sa scap de ele.Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Se numesc puncte negre nu cosuri. Trebuiesc scoase. Ori iti faci acasa o baie de aburi si le scoti singur (nu iti recomand) ori mergi la un salon de cosmetica si ti le scoate cineva care se pricepe.

| ForYouBaby a răspuns:

Cel mai bine este sa te dai pe fata cu ceai de musetel sau cu miere de albina astfel punctele negre sa inmoaie si vor fi mai usor de scos :*

| georgetzop a răspuns:

Fa o masca de fata cu zat de cafea, albus de ou si miere de albine si lasi pana simti ca te strange pielea dupa care te clatesti

| princess004 a răspuns:

Mai bine ai merge la cosmetica si vei avea fata curata, si nu o sa ti se infecteze:*

| andreeaAndreeaB a răspuns:

Buna nu sunt cosuri sunt pucte negre si le poti scoate cu ajutorul unei benzi speciale ( se gasesc la magazinele de specialitate ) sau o poti face acasa reteta : ingrediente lapte si gelatina si instrumente cuptor cu microunde si un pahar si o pensula pui o lungura de lapte si o lingura de gelatina le pui pentru 10 secunde in cuptor si o lasi pe nas 10 minute si o tragi ca si o banda normala. Daca faci inuzi ( depinde de tipul de ten si daca ai puncte negre cred ca il ai gras si vezi ca puctele negre sunt prima faza in aparitia acneei ). Sa traca mai repede poti sa dai cu ceai de musetel ( sa reduci sebumul de pe fata ). Un tratament mai bun: Amestecă un albuş de ou şi o lingură cu suc proaspăt de lămâie. Bate-le bine până începe să se formeze o spumă.
2. Dintr-un şerveţel de hârtie rupe bucăţi de mărimea dorită. Îţi trebuie una pentru nas, una pentru frunte şi una pentru bărbie.
3. Înmoaie bucăţile de şerveţel în amestecul de ou şi lămâie. Trebuie să le lipeşti pe faţă imediat, altfel se usucă.

Asta e tot! În 20-30 de minute, când dezlipeşti benzile de pe faţă, ar trebui să se desprindă şi punctele negre.
Si ceva la fel de important este sa cureti tenul : 1. Demachiază-te şi curăţă bine faţa cu un produs special.
2. Foloseşte un scrub blând. Poate fi preparat în casă – de exemplu un scrub cu zaţ de cafea – sau cumpărat Si inca 3 retete de a scapa de puctele negre
1. Lapte si suc de lamaie.
Aceste doua ingrediente sunt bogate in antioxidanti si asta va ajuta la curatarea porilor de toate impuritatile care pot genera crearea punctelor negre si a cosurilor. Substanta de curatare se prepara adaugand intr-un pahar de lapte cald cateva picaturi de suc proaspat de lamaie. Aplica lotiunea pe tenul curat si maseaza usor cateva minute, apoi las-o sa actioneze circa 10 minute. La final, clateste-ti fata cu apa caldut. Aceasta lotiune se poate folosi de fiecare data cand aveti nevoie sa scapati de punctele negre.

2. Iaurt si coaja de portocala.

Citricele pot face minuni pentru pielea ta, asa ca le poti introduce cu incredere in rutina ta de infrumusetare. Pentru a prepara aceasta masca, adauga doua linguri de coaja de portocala taiata marunt cu patru linguri de iaurt. Amesteca pana obtii o substanta omogena. Aplica pasta pe obraz si maseaza usor cu miscari circulare cel putin 2-3 minute. Aceasta amsca este excelenta si pentru tenul lipsit de vitalitate.

3. Malai si otet.

Aceste ingrediente pe care le poti gasi in orice gospodarie au un efect uimitor asupra tenului. Pentru a crea aceasta masca minunata, amesteca doua linguri de malai cu doua lingurite de otet. Aplica pasta pe fata si las-o sa isi daca efectul 15-20 de minute. Clateste apoi cu apa calduta. Vei vedea ca aceasta este una dintre cele mai eficiente solutii pentru a scapa de punctele negre. ( sursa acasa.ro )
Dar daca nu ai timp le poti scoate la coafor.

| Olaru_Camelia_2000 a răspuns:

Buna! Pai cea mai eficienta metoda este sa incalzesti niste lapte intr-o cana si dupa aia pui o lingura de gelatina. Nu lasi sa se raceasca si aplici pe unde ai puncte cu o pensula. Merge si eu fac asta. happy