| Mirunamira28 a întrebat:

Sunt in luna 7-a de sarcina si mi s-au umflat picioarele si mainile cum e si normal.De la marimea 37 am ajuns la 38, cica temporar.Intrebarea mea este: o sa ramin cu aceasta retentie de apa pana cand nasc sau posibil sa se mai umfle? Fata mea este ok, mi-a zis soacra mea ca cica unele se umfla si la fata, ori e vreo aiureala zisa de ea ca e mai in varsta si a trait alte vremuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să scadă, dacă faci mici modificări de alimentație.
Reduci consumul de sare, bei un pic mai multă apă. Astfel de exemplu, mai multă supă.
1. Hidratarea

Apa ajuta foarte mult la rezolvarea acestei probleme, eliminand sarea din organism, asa ca o gravida trebuie sa bea multe lichide.

2. Alimentele diuretice

Specialistii recomanda gravidelor sa previna stagnarea lichidelor in organism prin consumul de alimente diuretice eficiente:

Varza;
Telina;
Sparanghel;
Castraveti;
Rosii;
Frunze de patrunjel;
Pepene rosu;
Sucul de afine.
3. Apelarea la plante naturale fara contraindicatii in sarcina

Toata lumea stie ca plantele nu sunt numai benefice pentru sanatate, ca uneori devin toxice mai ales pentru gravide, asa ca acestea trebuie sa cunoasca bine cateva dintre remediile naturale benefice in aceasta perioada:

Papadia. Ceaiul din papadie poate fi realizat dintr-o lingurita de planta uscata si 250 ml de apa fiarta. Se lasa 15 minute la infuzat, se raceste si se bea inainte de masa;
Coditele de cirese. Se prepara un decoct dintr-o lingura de codite si 250 ml de apa, care se fierbe timp de 15 minute, apoi se raceste si se bea;
Matasea porumbului. O lingurita din aceasta planta si 250 ml de apa se fierb timp de 2-3 minute, apoi se strecoara si se bea dupa racire;
Turmericul. Poate fi utilizat la condimentarea mancarii, chinezii demonstrand ca utilizarea turmericului a impiedicat instalarea retentiei de lichid la femeile gravide.
4. Exercitii fizice moderate

A fi insarcinata nu inseamna a sta in pat nemiscata, din contra, este nevoie si de putin sport pentru ca acesta poate ameliora cu succes edemul:

Mersul pe jos timp de 30 de minute;
Pedalarea pe bicicleta medicinala intr-un ritm usor, timp de 20 de minute;
Imbracarea unor ciorapi medicinali de la prima ora a diminetii ajuta foarte mult;
Masajul este bun pentru eliminarea lichidelor, mai ales daca este realizat cu ulei de lavanda sau de musetel;
Se va evita pozitia picior peste picior pentru ca are de suferit mult circulatia periferica.
5. Incaltaminte foarte comoda

Femeile, din dorinta de a arata bine si a intoarce privirile celorlalti, nu se incalta mereu confortabil, dar in perioada de graviditate acest lucru trebuie sa fie luat in seama cu responsabilitate:

Picioarele isi modifica dimensiunile, iar pantofii de dinainte nu se mai potrivesc si devine esential sa isi cumpere alta incaltaminte;
Neaparat nu trebuie sa aiba tocuri si sa nu stranga gleznele;
O incaltaminte sport ar putea fi ideala pentru o gravida.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu-i normal sa ti se umfle mainile si picioarele, desii se intampla la multe gravide care ignora cateva reguli normale si sanataose. Mie, personal nu mi s-a intamplat niciodata, desii am avut 2 sarcini.
Evita sa mai mananci sarat si fa multa miscare, ca ajuta la eliminarea apei, a toxinelor care duc la inflamarea tegumntelor si ajuta enorm la o nastere usoara.
Nu, nu vei ramane cu retentia de apa, daca vei face ce trebuie, ca pana la urma asta nu-i un sidrom al gravidiei ci o problema personala de sanatate. Pune sistemul limfatic in miscare si rinichii, band macar 2 liri de apa pe zi, ca sa elimini toxinele si sa nu ti se mai umfle minile si picioarele sau fata.

| Mirunamira28 explică:

Nu degeaba ti au retras licenta atunci.