| anonim_4396 a întrebat:

Sunt insarcinata in luna a 5 a am fost la medicul meu ginecolog si mi-a prescris 2 lomexin ovule vaginale si crema pentru uz exterm.am o micoza si as vrea sa stiu daca ar trebui sa o foloseasca(crema) si partenerul.am uitat sa intreb si de acest aspect.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, crema trebuie folosita si de partener, pe parcurusl tratamentului si 3 saptamani dupa aceea trebuie sa folositi prezervativ si, in plus, trebuie sa aveti mare grija la igiena: prosoapele, cearsafurile, chilotii se fierb sau se spala la 95 de grade zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In micoze vaginale trebuie sa faca tra ta ment ambii parteneri fiindca altfel, recontaminarea e sigura.