| llleo a întrebat:

Sunt la pământ cu rezistența. Obosesc foarte repede. Am alergat 10 minute și am avut impresia că am alergat o oră încontinuu. Mi se usucă și gura. O fi de la plămâni? Sau care o fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| FreddieM a răspuns:

Salutare. Te invat eu o tehnica care functioneaza si daca esti melc. Prima sa incepi cursa, fa 5-10 minute stretching. Daca nu faci, dupa cursa a doua zi vei avea dureri. Incarca-te cu putina rabdare caci primele sesiuni vor fi foarte lente, dar sigure. Incepe sa alergi cu acea viteza, tip jogging, care sa nu te faca sa-ti pierzi suflul, respira doar pe nas daca poti, dar e important sa sincronizezi viteza pasului cu respiratia. Nu uita, cand simti ca ai nevoie de mai mult aer in plamani, micsoreaza viteza. Vei progresa vazand cu ochii, trebuie sa fii calm si fii perseverent, nu renunta imediat.Fa-ti un program saptamanal de trei ori, martea si joia faci curse scurte, 2-3 km iar duminica dimineata de preferat, incearca una lunga. Pentru inceput 5 km sunt suficienti. Nu uita de alimentatia adecvata tipului de antrenament. Mult suuces, vei reusi garantat. Pentru alte informatii sunt la dispozitia ta.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand cate kg ai? inaltime?

| aXy99 a răspuns:

E normal, nu esti obisnuit cu efortul fizic de durata, stai linistit. Continua sa alergi, iti vei imbunatati rezistenta.

| Bizon95 a răspuns:

Inima...
chiar daca esti sanatos, dar ai fost sedentar pana acum, inima nu face fata, deci, ia-o incet si progresiv, altfel e de rau!

| Dalmore a răspuns:

Ești deshidratat și nu ai antrenament. Fumezi?

| llleo explică (pentru Dalmore):

Nu, nu fumez.

| Speranta12 a răspuns:

N-ai antrenament. Trebuie sa faci asta des ca sa capeti rezistenta. Si trebuie sa faci o incalzire a corpului inainte.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu e nicio problemă la plămâni. Pur si simplu nu esti obisnuit, nu ai antrenament. In timp dacă alergi cate putin in fiecare zi, o sa începi să capeți o anumită rezistenta si nu vei mai obosi atat de repede

| christine99 a răspuns:

Lipsa de vitamine, hidratare.