| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

Sunt miop si la 20 de ani o sa-mi fac operatie sa scap de ochelari, intrebarea este daca o sa ma doara si cat o sa coste? macar pretul medium sa mi-l spuneti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Amice, ramai la ochelari, ca ochelarii ii mai poti schimba, ochii nu-i mai poti schimba.

| Donsavas a răspuns:

De dureri nu se pune problema! exista diverse substante anestezice care iti vor asigura o interventie cu absenta durerii.
Preturile variaza in functie de tipul de operatie. cea mai cautata este cea facuta cu laserul intrucat e mai rapida si reduce riscurile cu mult. Exista si modalitati alternative de vindecare a ochiului bolnav si nu ma refer la ochelari sau diverse picaturi ci mai exact,la exercitii. Ai miopie? cauta sa te inveti,obisnuiesti sa privesti la obiecte de la distanta,focalizeaza-le,concentreaza-te pe aceasta actiune. si nu uita! ai rabdare... exerseaza des. mai fa si pauze,nu il forta, cauta sa il obisnuiesti putin cate putin. cristalinul(lentila naturala a ochiului) cea formata anormal atunci cand ai boli oculare, se va reface, daca te ajuti. renunta la ochelari cand faci exercitiile. incepe in a sta cat mai departe posibil de obiectul pe care l-ai ochit dar sa il si vezi cat de cat-nici prea departe ca nu il mai vezi deloc si iti fortezi ochiul, insa nici prea aproape intrucat nu mai faci niciun exercitiu de obisnuinta. In timp, vor aparea si rezultatele daca ai ambitie si rabdare!

| tpuuser999 a răspuns:

Poti sa-ti spun cam ce stiu: nu o sa doara (daca e facuta cum trebuie, o sa ai ceva inflamatie si o sa poti merge acasa a doua zi), iar preturile sunt destul de variate ici-colo (2000 RON-4500 RON, poate mai mult).

In opinia mea nu ar trebui sa faci asta. Am auzit ca este o solutie temporara si dupa 2-4 ani o sa ai din nou probleme si va trebui sa porti ochelari.