| anonim_4396 a întrebat:

Sunt nevoită să merg sa lucrez desi imi este teribil de frica, mai ales ca lucrez intr-un magazin unde vin zeci de oameni in fiecare zi.
Nu pot cere concediu medical nefiind bolnavă, dar cu siguranta ma voi îmbolnăvi dacă voi continua sa merg la job. Sunt disperata pentru ca iau contact cu oameni care tusesc, stranuta si nu au pic de bun simt sa aiba un șervețel sau o batista pentru a nu răspândi bacteriile.
Dacă mi-as depune demisia tot ar trebui sa mai merg 15 zile la serviciu. Nu mai pot sa stau in asa stres si nu mai suport oamenii nesimtiti care vin sa isi iau haine in asemenea situații, fiind aceasta criza, stiindu-se bolnavi.
Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Masca si manusi. Masca trebuie schimbata la maxim 2 ore. Daca n-ai masca poti folosi un batic stropit cu o solutie pe baza de clor sau alcool. Nu duce mainile la fata! Hainele de la serviciu nu le duce acasa decat cand le bagi in masina de spalat.

| romeo78 a răspuns:

Nu înțeleg de ce este atât de multă panică! Acum 2 luni ne confruntam cu gripa sezonieră, la care s-a și murit destul de mult. Dar, nimic nu avea mănuși, mască! Se tușea, strănuta.
Spuneți că intrați în contact cu clienții! Dar, la colegii dumneavoastră v-ați gândit? Există un masiv exod de români care se întorc în țară, unii purtători de COVID 19. Dacă unul dintre colegii dumneavoastră are o astfel de rudă, cunoștință și vă infectează pe o parte dintre voi, o parte din colegii lui?
Încetați cu o astfel de panică și înțelegeți că măsurile de prevenție sunt luate pentru că este foarte contagios, asimptomatic de multe ori și ucide persoane vulnerabile, cu alte boli!

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Domnule, v-ați gândit că doamna poate fi mai sensibilă? Sau poate trăiește cu copii mici, nepoți și tot așa, oameni bătrâni pe care nu dorește să îi infecteze.

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar, eu vă întreb dacă s-au gândit la ce mă întrebați dumneavoastră cei care au venit din țările contaminate, au mințit la vamă, nu au respectat izolarea la domiciliu și au ieșit din casă?
Acei oameni s-au gândit la cei pe care i-au lăsat în țară, iar acum vin, posibil contaminați și îmbolnăvesc întreaga familie și chiar persoane vinovate doar că s-au aflat la timpul și locul nepotrivit lângă niște indivizi inconștienți?
Eu am zis, doar să nu intre în panică, să nu renunțe la servici.
Panica e mai periculoasă decât virusul!

| FreddieM a răspuns (pentru romeo78):

Cam insensibil raspunsul tau.
Poate nu te temi mai zmeule, dar daca te contaminezi si o transmiti copiilor, parintilor sau bunicilor tai? Esti sigur ca sunt perfect invulnerabili la asemena virus?
Mediteaza si poate si rescrii raspunsul cu scuzele de rigoare pentru cei aflati in suferinta.
Pace

| romeo78 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu sunt eu vreun zmeu insensibil, dar știu că nimeni din cei care au venit, "diaspora" nu s-au gândit la asta și 99% din cazurile din România sunt din cauza lor! Persoane care au fost trimise în izolare la domiciliu și au umblat pe străzi, prin instituții publice! Sau, din surse oficiale, nu internet nu vedeți că există un contaminat din diaspora, care a fost șmecher și nu a stat la izolare și a îmbolnăvit zeci de oameni, unii care l-a fel de inconștienți nu au spus că au fost în preajma acelei persoane!
Nu e insensibil răspunsul meu, e un adevăr care deranjează!
Dacă nu se va lua exemplu din China, cu armata, închiderea forțată în casă, controlul tuturor persoanelor, nu vom scăpa curând! Iar, a ne panica nu rezolvăm nimic! Atât timp cât vor veni în România din străinătate, nu vor respecta izolarea, carantina nimeni nu va scăpa neatins!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Angajatorul trebuie sa iti furnizeze mijloace de protectie. Ochelari de protectie, masca, manusi. Lasa oamenii in pace, zi mersi, ca pana la urma aia iti platesc salariul. In perioada asta oricum sunt multi cu viroze/gripe de sezon, nu e musai sa fie coronavirus. Uite, si eu am dureri de git de vreo saptamana incoace, plus muci si sinusuri infundate cit cuprinde. Fara febra, fara stari deosebite de slabiciune, nu ma stresez. Dar nici nu ma duc prin magazine sa ii stresez pe altii, e drept...

| Donsavas a răspuns:

Nu iei virusul daca e o anumită distanță intre voi si eventual poti purta o mască.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poți lipi pe ușă/geam un afiș pe care scrie "nu intrați dacă sunteti bolnavi" sau "vă rog intrați cu mască de protecție sau batistuță la gură".
La magazinul din zona mea vânzătoarea a pus o masă lângă tejghea de care clienții nu au voie să treacă poți face și tu acest lucru.
Mănuși și mască obligatoriu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e tot paradoxul! Astia care se știu bolnavi ies in lume nepăsători, si poate chiar sa-i infecteze pe ceilalți! Peste tot asa e, sa nu crezi ca in Italia s-ar fi răspândit atât de mult dacă oamenii respectau sfatul autorităților.
Discuta cu șeful tău, daca într-adevăr ție atât de frica. Dar eu zic ca nu ai de ce daca porți masca, mănuși. Probabil in zona ta e mai răspândit virusul, nu te judec.

| Nume6 a răspuns:

Chiar dacă luna următoare sau luna aceasta e posibil să nu vă mai primiţi salariul, mai bine vă împrumutaţi cu bani de la cunoștinţe decât să vă riscaţi sănătatea pe un salariu mizer mai ales dacă trăiţi în casă cu persoane vulnerabile sau chiar dvs sunteţi vulnerabilă. O să vă găsiţi alt job după această epidemie. Aici e ceva de viaţă și de moarte.

| AwGenetix a răspuns:

Eu îți recomand sa nu mai mergi. stresul iti face mai rau decât virusul, indiferent despre care virus vorbim.

anunți patronul ca te temi sa mai mergi la munca. e om si el, va intelege. daca nu va înțelege poți sa-i spui asa: siguranta mea e mai presus decat ce credeai tu. si lasa-l sa faca ce vrea, ca legile in România nu prevad vreo sancțiune ca nu mai mergi la munca.

dar pe de alta parte, iti spun si altceva. daca te vei imbolnavi si acasa? apoi. ce mănânci fara bani?

nu mori de virus dar mori de foame.

alege ce vrei si gata.

| JulyDreams a răspuns:

Vad doua variante sa te protejezi:
1. Iti cumperi o masca reutilizabila, cu filtru de particule P2 (N95). Aceasta te va proteja sa nu iei virusul. P2 ofera o protectie de 95%, P3 e 99%. Probabil ca in perioada asta fie s-au scumpit, fie se gasesc mai greu.
Iti cumperi ochelari de protectie. Sunt ok si ochelarii de inot. Virusul patrunde in corp prin mucoase (sau rani): gura, nas, ochi si zona genitala.
Va trebui sa dezinfectezi masca si ochelarii periodic, de vreme ce sunt reutilizabile.

sau

2. Permiti accesul in magazin doar persoanelor care au masca pe fata. Pana si o masca chirurgicala e ok, pentru ca acea persoana nu va putea transmite.

| IoanaFrancesca a răspuns:

Îți iei concediu medical sub pretextul că ești gravida și revii după, spunandu-le că ai pierdut sarcina. E spre binele tau.

| Cristian86 a răspuns:

Neapărat mască, păstrează distanța pe cât posibil și spala-te cât mai des pe mâini. Atât cât se poate...