Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sunt o persoana care doreste sa-si mentina un stil de viata sanatos (alimentatia vegana-vegetariana, sport, etc. ) insa sunt momente cand abdic de la acest lucru. Dupa o luna de alimentatie sanatoasa, etc. simt sa mananc chimicale..ciocolata, inghetata, chimicale plus clasica "mancare facuta de mama" cam o zi/doua pe luna sau la ceva vreme, dupa "imi revin" iar la modul sanatos (alimentatie vegan-vegetariana si bio, sport). Intrebarea mea este cum pot sa infranez acea zi pe luna sau la ceva vreme de a nu mai manca sau a nu mai simti nevoia de a manca nesanatos? :-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ca vegană am şi eu multe scăpări nesănătoase, dar tot vegane. Dacă ţi se întâmplă doar cam o dată pe lună, încă stai bine. Dar dacă ai tendinţa de a avea scăpări non-vegane, sfatul meu e să te gândeşti la animale: la acea vacă violată şi la acel viţel omorât, ca să le fie furat laptele pentru acel iaurt sau acel caşcaval sau acea îngheţată, la acea găină ţinută prizonieră în condiţii mizere, ca să-i fie furat acel ou (ciclul menstrual), de care n-ai nevoie, la acea albină care munceşte luni întregi, făcându-şi proviziile de iarnă (vomă), care îi sunt furate de nişte paraziţi şi vândute altora, la acel porc sau miel, ţinut pe post de sclav, chinuit, torturat şi omorât, ca unii să-şi otrăvească organismul cu cadavrul lui, ş.a.m.d.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu stiam ca oamenii violeaza vacilelaughing))Si nici ca vacile si viteii sunt omorati ca sa li se ia laptelelaughing)Eu credeam ca vacile dau lapte doar cand sunt in viata, dar se pare ca ma insellaughing).Cat despre gaini, de unde stii tu ca sunt tinute in conditii mizere? Mai ales clostile sunt foarte bine ingrijite, ele stau in cuibul lor si primesc mancare destula.Si,dupa cum stii(sau probabil ca nu stii, dupa prostiile care-ti ies pe gura)nu toate ouale sunt fertile, deci si ce daca-i mancam ouale? Ba da? avem nevoie se lapte, carne si oua pentru ca contin proteine si vitamine foarte importante, veganii nu prea duc un stil de viata sanatos.Scrie undeva in biblie ca n-avem voie sa consumam lapte sau oua? Nu.Asa ca, mai informeaza-te.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eşti nu în eroare, Zoey55, în zeci de mii (ca majoritatea carniştilor).

Îţi pun la dispoziţie o mică parte din evoluţia mea în ceea ce priveşte acest subiect. Când o să faci cunoştinţă cu toate aceste informaţii, te vei putea considera relativ informat(ă) în această privinţă şi abia atunci vei putea să spui altora "mai informează-te!" pe bună dreptate.

http://www.tpu.ro/......es-filmul/

http://www.tpu.ro/......a-ce-afla/

http://www.tpu.ro/......itatea-si/

http://www.tpu.ro/......erinta-in/

http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

http://www.tpu.ro/......m-ihcrpcw/

http://www.tpu.ro/......-persoana/

http://www.tpu.ro/......-copac-de/

http://www.tpu.ro/......macar-vag/

http://www.tpu.ro/......-the-past/

Informare plăcută! :)

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Daca prostia ar durea,ai fi moarta deja. Uite,eu respect ideile trasnite ale fiecaruia. Daca tu ai de gand aa te torturezi mancand toata viata ta doar legume si fructe, bravo tie, iti urez succes! Dar cand incerci sa le induci celeasi mentalitati eronate si altor oameni, trebuie sa fie cineva sa te opreasca. Daca vede un copil ce ai scris tu(mare parte fiind gresita:"vaca VIOLATA"), va crede ca noi(oamenii care mananca normali)suntem niste monstri si iti va urma exemplul fara sa poata intelege cu adevarat despre ce e vorba.Fiecare decide in ce mod sa-si traiasca viata. Spre exemplu, pot sa inteleg cat de cat faza cu laptele.Dar mi-e peste puteri sa pricep de ce nu e bine sa bei lapte, doar nu trebuie sa omori o vaca ca sa-i iei laptele

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Înţeleg că ţi-e "peste puteri să pricepi", de aia ţi-am şi dat link-urile, care conţin alte mii de link-uri, ca să te informezi şi măcar să începi să înţelegi despre ce vorbesc, dar, desigur, ai preferat să le ignori şi să mă faci proastă. Este ironic că tocmai tu vorbeşti de prostie.

Pe scurt despre lapte(le mamar al unei alte specii, de care cei din a noastră nu au nevoie, dar tot fac toate monstruozităţile posibile ca să-l obţină):
http://youtu.be/UcN7SGGoCNI

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Ba da, avem multa nevoie de lapte.Si nu ai dreptate in totalitate.Intr-adevar,probabil ca exista in lumea asta sali de muls unde nu se aplica normele de protectie a animalelor.Dar in majoritatea, mulsul mecanic se desfasoara normal, fara sa dauneze vacilor. Dimpotriva, stii ca daca o vaca nu este mulsa ea sufera de dureri groaznice? Pentru ca ugerul ei o doare.Si nu tot laptele provine din sali de muls.In Romania nu prea exista astfel de sali speciale, deci laptele romanesc provine din ferme.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar greşeşti.

Aşa cum nu ţi s-ar părea ok ca femelele din specia noastră să fie ţinute pe post de sclave, agresate sexual, psihic, fizic, să fie inseminate forţat, să le fie răpiţi şi omorâţi copiii, iar ele să fie mulse până la epuizare, aşa nu e ok să li se facă asta nici altor animale. Dacă pretindem a fi drepţi, să fim drepţi până la capăt, nu ipocriţi, ca majoritatea!

...şi nu, aşa cum nu ai nevoie de laptele unui şobolan sau al unei hiene, aşa nu ai nevoie nici de laptele unei capre sau unei vaci (pe care îl produce stric pentru copilul său).

| oOSaritaOo a răspuns:

Având în vedere ca ai scos din alimentația ta alimentele pe baza de carne, cred ca și lapte și oua, trebuie sa suplimentezi acele proteine lipsă. Este nevoie de proteine în fiecare zi pentru ca organismul nostru nu le stochează, iar proteinele de origine animala conțin toți cei 9 aminoacizi pe care organismul nu îi produce singur și sunt necesari pentru realizarea activităților zilnice obișnuite, precum respirat, mișcat, etc. În momentul în care creierul tău simte ca este o lipsa, trimite semnale în corp și astfel se produce senzația aceea de foame sau pofta; când îți este pofta sa mănânci ceva, dar nu știi ce sau ai nevoie de 'mâncare de la mama' deoarece, ca toate mamele, cred ca gateste o masa hrănitoare, iar creierul tău știe asta.
Prin urmare, trebuie sa Îți faci un program alimentar cu tot ce ai nevoie în fiecare zi. Înlocuitori foarte buni sunt: fasolea (cea cu boabe roșii sau negre este mai buna), năut, ciuperci, cereale (orez, cous-cous, quinoa, bulgur sunt și mai satioase). Trebuie sa ai mare grija și la modul de preparare, dar pentru asta sunt rețete pe internet foarte simple.
Îți urez succes! happy

| ALGator a răspuns (pentru oOSaritaOo):

Oare de ce trebuie sa elimini ceva necesar pentru ca apoi sa introduci la loc un inlocuitor?
Aceste inlocuiri recomandate pe internet nu garnteaza o corespondenta suta la suta, de genul "fasole in loc de ou". Nimeni nu poate garanta ca la aceasta inlocuire nu se pierde sau cistiga ceva. Suntem la distanta de vreo 10 premii Nobel de descoperiri care sa puna ordine mai bine in teoria alimentatiei.
Spre norocul nostru ne ajuta un personaj discret care dispune de posibilitati si inteligenta enorma: organismul nostru. Daca nu ar fi asa, si organismul nostru ar fi construit dupa proiectul si recomandarile inginerilor, medicilor biologilor si iedologilor de tot felul de pe internet, am fi dusi demult. Nici jumatate nu ar apuca majoratul.
Vreau sa spun, credem ca stim multe dar inca stim putin. De aceea trebuie sa ne ajutam de ratiune, de instincte, de traditiile care inca nu au fost infirmate stiintific si sa nu punem toate ouale in acelasi cos,

| oOSaritaOo a răspuns (pentru ALGator):

Aceste înlocuiri de care am vorbit eu mai sus sunt recomandate, în primul rand de specialiști, abia apoi sunt recomandate de internet și nu a spus nimeni ca mănânci fasole în loc de ou deoarece are aceleași propriertați, ci pentru ca anumite proteine ce se găsesc în fasole se găsesc și în alimentele la care dorești sa renunți, de aici și lipsa pe care o simte creierul nostru. Iar planul după care suntem construiți noi nu este facut de omenire, noi doar încercăm să descoperim fiecare piesa din plan; ce-i drept, mai greu, uneori și esuam, dar încercăm.
În cadrul facultatii am avut norocul sa studiez alături de o dna dr. Care se ocupa cu aceasta parte de nutriție, nu spun din ceea ce am cercetat eu și mi se pare ok sa dau mai departe ceea ce am învățat.
Eu consum carne, consum oua, și consum lapte, dar în cantitate redusa pentru ca am o anume intoleranta; nimeni nu trebuie sa spună motivul pentru care renunță la un anumit lucru, fiecare alege ce este mai bine pentru corpul și sănătatea lui. Din câte am citit eu mai sus, întrebarea a fost alta, nu dacă este bine sa renunțe sau nu la consumul alimentelor de origine animala, iar prin răspunsul meu nu am încercat sa conving la un anumit stil de viață, ci sa informez.

| ALGator a răspuns (pentru oOSaritaOo):

De acord. Am vrut doar să fac precizarea că există un absurd pe care unii îl susțin tendențios.
Mulțumesc pentru precizări.

| oOSaritaOo a răspuns (pentru ALGator):

Îmi pare rău că nu sunt cineva în care sa dai și sa convingi ca duc un stil de viață prost, dar văd ca s-au impartit deja tabere și va descurcați destul de bine în privința atacurilor fără argumente.

| ALGator a răspuns (pentru oOSaritaOo):

E dreptul fiecăruia să-si aleagă stilul.
Sper că nu am dat în nimeni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E dovada cea mai buna ca ai nevoie si de carne nu numai de vegetale. Mancarea facuta de mama cu ii zici tu nu trebuie sa fie plina de chimicale si nesanatoasa

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pai nu e... e sanatoasa si ea happy

| ALGator a răspuns:

Vegan-vegetarian exclusiv nu e sănătos. E doctrină.
Ciocolata nu e chimicala.
Ți ai impus inutil un regim de călugăr dar te miri că încă mai ești om.
Alimentație variată în cantități rezonabile, ingrijirea dinților, mișcare și gene bune ar fi alternativa.
Succes!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALGator):

Depinde de ciocolata. Alea ieftine sunt niste mizerii cu margarina si zahar cit cuprinde...

| ALGator a răspuns:

PS. Bio nu e nici el neapărat sănătos. Există bio și bio...

| anonim_4396 explică (pentru ALGator):

Iaurt natural, o grasime sau apropiat, ex meu de 'bio' :0

| ALGator a răspuns:

Discutind strict despre intrebarea ta centrala "sa infranez acea zi pe luna sau la ceva vreme de a nu mai manca sau a nu mai simti nevoia de a manca nesanatos?".
Dupa cum stii e o situatie tipica de rezistenta atunci cand lupti impotriva naturii tale, bune sau rele.
Dupa spusele tale ai 3% eroare cand calci pe de laturi de programul pe care ti l-ai impus. 3% e destul de putin.
Vrei sa eviti la gramada "chimicale" plus dulciuri si altele.
Poate ca e o realizare daca elimini "chimicalele" si ramîi cu o inghetata si o ciocolata buna, sanatoasa, bio.
E o chestiune de reglare a comportamentului, deprinderilor. Toti luptam cu asta. Cam cum ai sta intr-o barca ciuruita din care arunci apa cu cana si in acelasi timp astupi din gauri.
Terapie comportamentala - Cognitive behavioral therapy (CBT) pe care sa ti-o aplici singur sau la vreun cabinet.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_behavioral_therapy
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avem o singura viata, asa ca de ce sa n-o traim? Mananca ca lumea! Nu zic sa te apuci numai de la fast-food, dar incepe sa mananci si ciocolata si inghetata si carne si prajituri si mancare ca la mama acasa.Nu mai fii vegana(parerea mea)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing

| DovleacTurbat a răspuns:

Sa crezi ca duci un stil de viata sanatos pentru ca esti vegan-vegetarian inseamna ca esti foarte prost. Mancarea facuta in casa sau de mama cum spui tu, chimicale auzi laughing, iti privezi corpul de niste nutrienti si aminoacizi esentiali prin faptul ca esti ierbivor sau ma rog vegetarian rolling on the floor.

| anonim_4396 explică (pentru DovleacTurbat):

Sa crezi ca eu cred ca tu crezi ca ducand un stil de viata vegan este un stil de viata nesanatos, fara a stii in prealabil toate datele problemei sau scotand din context, inseamna ca esti zombie-schizofren-retardat, IQ SUB 0... Ms.

| anonim_4396 explică (pentru DovleacTurbat):

Exactlaughing

| farfuriaverdex a răspuns:

Tine foarte mult de motivatie, care este motivul pentru care calci stramb in ziua respectiva, este si ceva psihologic, involuntar. Impune-ti sa iti scoti din minte ziua aia si pentru inceput sa mananci ceva sanatos dar foarte gustos, vezi retete cu lapte vegetalwinking Iti las si blog-ul meu care se ocupa fix de asta happy Si daca vrei sa mai
mai ai intrebari putem discuta mai mult pe subiectul nutritie vegana.
https://farfuriaverde.com/

| iSketyZ a răspuns:

Buna am trecut si eu prin asta, dar in primul rand aceasta este o problema de psihologie eu sincer am reusit sa trec prin asta, Trebuie sa te gandesti ca mananci doar ca sa nu mori, nu ca trebuie sa mananci de pofta.
Al doilea lucru este ca trebuie sa te concentrezi la mancare sa mananci atat cat poti, incearca sa mananci pana simti ceva in stomac, adica chiar cea mai mica senzatie si gata iesi de la masa.
Al 3-lea lucru ca sa nu mai simti nevoia sa mananci sanatos este a ceea de a manca mancaruri usoare de ex:Sana tinut la rece, sa mananci fructe proaspete (nu mereu) si sa bei apa dar nu prea multa de odata 2L toata ziua adica un pahar acum unul peste 10 minute.
Sper ca te-am ajutat! Mult noroc!

| Marian_Andrey_1973 a răspuns:

E ceva normal cateotata trebuie sa te lasi purtat de val e complet normal organismul cere acesta chestie e bine nu-ti face griji