| alexutzu00791 a întrebat:

Sunt obligat sa fac vaccinul antigripei porcine. In mai vom face banchetul in Bulgaria, si ni s a spus ca daca n avem vaccinul facut nu avem voie sa parasim tara, prostii d astea cum ca nu raspunde nimeni pentru noi daca luam virusul si il imprastiem. In fine, exista ceva o lege care sa mi impuna asa ceva? Eu sunt ferm in ambele subiecte, adica vreau sa merg la banchet si vreau sa nu mi fac vaccinul. Astept sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bulgaria a răspuns:

Eu iti recomand sa nu te vaccinezi: iti trimit un pliant informativ pe care l-am primit si eu pe net si niste linkuri.
Virusul gripei porcine a fost creat în laborator
Noul tip de virus gripal A H1N1(„virusul gripei porcine"), care a ajuns recent şi în ţara noastră, nu se aseamănă cu nici un alt virus precedent, fiind sintetizat în laborator. Pentru sinteza lui s-a folosit virusul gripei spaniole din 1918 (când au murit 50 milioane de oameni) care a fost readus cu succes la viaţă prin decongelarea victimelor şi depistarea materialului genetic viral; virusul a fost apoi combinat în mod artificial cu tulpina virusului comun H3N2 şi
H5N1 (tulpina gripei aviare).
În final, virusul A H1N1 conţine material genetic de la două tulpini de gripă porcină, două tulpini de gripă umană şi o singura tulpină de gripă aviară; a fost denumit „novel flu" (incorect spus
gripă porcină) de către Centrul pentru Controlul Bolilor din S. U. A.(CDC) [1].
Cât de gravă este gripa porcină?
Simptomele de gripă porcină sunt cel mult moderate; gripa porcină este cu mult mai blândă decât s-a aşteptat, notează „The Times", ceea ce face ca boala să nu se manifeste mai drastic decât o răceală severă şi deci ca vaccinarea să fi e pusă sub
semnul întrebării. Nu este recomandată vaccinarea celor care suferă de boli ale plămânilor, inimii sau rinichilor sau a celor cu sisteme imune slăbite, a femeilor însărcinate şi a copiilor sub cinci ani [2].
În România se preconizează să fie vaccinate tocmai aceste ultime două categorii. Aşadar vaccinul se testează pe mamele noastre şi pe copiii noştri!
În Marea Britanie, cea mai afectată ţară din Europa se înregistrează o mortalitate de 0, 03 % [3], cu mult mai scăzută decât în cazurile de îmbolnăviri cu o gripă obişnuită tip A, deci nu este justificată vaccinarea în masă a populaţiei, cu atât mai puţin în România unde s-au înregistrat doar 322 de cazuri [4].
Un vaccin periculos!
Vaccinul creat împotriva „gripei porcine" se dovedeşte a fi periculos:
a.) provoacă cancer (oncogeneză):
- studii recente au demonstrat că injectarea de material genetic străin direct în sânge conduce la mutaţii genetice şi oncogeneză în organismul care primeşte acel material;
- celulele umane utilizate curent în producţia de vaccinuri sunt de fapt celule canceroase provenite din diferite tipuri de tumori umane sau celule fetale provenite din embrion uman avortat, singurele capabile să supravieţuiască in vitro şi să se dividă fără limită de timp şi spaţiu; se folosesc şi celule animale (embrion de pui, etc.) [5];
- vaccinul „Optaflu" contra gripei porcine al Companiei Novartis va folosi celule umane provenite din tumori canceroase! [6]
b.) adjuvanţi toxici în vaccin:
- cele mai multe vaccinuri au un conţinut periculos de mare de mercur sub formă de thimerosal (un conservant letal) de 50 de ori mai toxic decât mercurul însuşi. O doză destul de mare poate cauza disfuncţii pe termen lung la nivel imunologic, senzorial, neurologic, motor şi comportamental.
Otrăvirea cu mercur duce la autism, sindrom de atenţie defi citară, scleroză multiplă, defi cienţe de vorbire şi limbaj. Un alt adjuvant comun pentru vaccinuri este hidroxidul de aluminiu care cauzează alergie şi şoc anafi lactic [7];
- pentru vaccinul gripei porcine sunt folosiţi adjuvanţi noi în scopul reducerii dozei de vaccin, cu acordul OMS-ului; cei mai mulţi adjuvanţi noi incluzând MF59, ISCOMS, OS21, AS02 şi AS04
sunt mai toxici decât hidroxidul de aluminiu.
Adjuvantul MF59 este de natură uleioasă şi conţine Tween80, Span85002 şi squalena. Studiile efectuate pe şoareci au arătat că adjuvanţii uleioşi induc probleme motorii şi paralizie. Adjuvantul
ASO3 conţine de asemenea Squalena (cauzatoare a sindromului războiului din golf) care provoacă şi boli autoimune [8]. Adjuvanţii Squalena şi Tween80 provoacă şi infertilitate la animale [9].
c.) alte boli grave pe care le poate provoca vaccinul:
- sindromul Guillain-Barré (GBS) care este o boală autoimună ce cauzează paralizia braţelor şi a picioarelor, iar în cazuri rare, a întregului corp. În unele cazuri, GBS poate duce la paralizie completă sau chiar la moarte [10]. În 1976 s-au înregistrat câteva cazuri de gripă porcină (comună, dată de virusul natural şi nu cel sintetic actual) în rândurile soldaţilor de la Fort Dix, New Jersey şi numai unul dintre ei a decedat, cel mai probabil din cauza
eforturilor fi zice prea mari decât din cauza gripei. Aceasta a dus la lansarea unei vaccinări în masa a 40 milioane persoane împotriva unei pandemii care nu s-a materializat. Mii de oameni au cerut despăgubiri pentru leziunile cauzate de vaccinare.
Cel puţin 25 de oameni au murit şi 500 au paralizat [11]. În unele cazuri, GBS a dus însă la paralizie completă sau chiar la moarte. Cercetările ulterioare au estimat că a existat un caz de GBS la fiecare 100. 000 de administrări ale vaccinului [12].
„Actualul vaccin împotriva gripei porcine este creat după acelaş model" [13].
- agravează astmul la copii [14] etc.

Referinţe:
1. Raportul Wayne Madsen – 21 mai 2009. Wayne Madsen este
un jurnalist de investigatie din Washington DC, autorul acestui
Raport.Copyright © 2009 WayneMadenReport.com apud http://
alexaionescu.wordpress.com/2009/07/24/istoria-virusului-h1n1-siviitorul-nu-prea-roz/;
2, 10, 14. http://www.badin.ro/......-hn-t.html
3. „Swine flu website overwhelmed by demand as new cases double in a week", Owen Bowcott and Severin Carrell, The
Guardian, 23 July 2009, http://www.guardian.co.uk/world/2009/
jul/23/swine-flu-website-overwhelmed;
4. http://www.razbointrucuvant.ro/......ti-copiii/
5. Anker P, Stroun M. Bacterial ribonucleic acid in the frog brain
after a bacterial peritoneal infection. Science 1972 Nov 10; 178:
621-3. şi Stroun M, Anker P. Transcription of spontaneously
released bacterial deoxyribonucleic acid in frog auricles. J Bacteriol
1973 Apr; 114. 114-20.
6.http://www.wodarg.de/politikfelder/gesundheit/2651826.html;
7. H1N1 ‘swine flu’ vaccine, postnote, May 2009, number 331,
http://www.parliament.uk/documents/upload/postpn331.pdf;
8. Ho MW. „How to stop bir fl u instead of the vaccine-antiviral
model. Science in Society 35. 40-42, 2007 şi "Vaccines may be
linked to Gulf War Syndrome", Chiroweb.com, June 12, 2000,
http://www.chiroweb.com/mpacms/dc/article.php?id=31730
9. http://www. swinefl uupdate.us/%E2%80%9Cswinefl
u%E2%80%9D-vaccine-has-adjuvants-that-impair-fertility.php şi
http://infertility.suite101.com/......nfertility
11. http://en.wikipedia.org/wiki/1976_swine_fl u_outbreak şi Haber P, Sejvar J, Mikaeloff Y and DeStefano F. Vaccine and Guilaain-Barre syndrome. Drug Saf 2009, 32, 309-23.).
12. Ho MW. How to stop bir fl u instead of the vaccine-antiviral
model. Science in Society 35. 40-42, 2007.);
13.http://www.wodarg.de/politikfelder/gesundheit/2651826.html;
15. Articolul apărut în numărul 6/2009 al Revistei „Presa
Ortodoxă": Gripa AH1N1 - O propagandă pentru O. M. S? Dr.
Vasile Astarastoae, Preşedintele Colegiului Medicilor
16.http://www.isis.org.uk/fastTrackSwineFluVaccineUnderFire.php.
Asociaţia Filantropică
Medical-Creştină Christiana Cluj
- Proiectul „Pentru-Viaţă"
www.pentruviatacluj.ro

Alte linkuri utile:

http://proortodoxia.wordpress.com/2009/10/31/vaccinul-ucigas-ah1n1-video/

http://www.rfi.ro/......rcine.html

http://nostrabrucanus.wordpress.com/......rdele-fda/

http://nuvaccinurilor.blogspot.com/......ripal.html

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bulgaria poate refuza sa te primeasca in tara daca nu ai o dovada ca ai vaccinul facut. E dreptul lor, fiindca ei au declarat epidemie si pot lua masuri speciale.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Am fost acum cateva zile in Bulgaria pentru a inscrie o masina. La vama nu a fost nici o problema, am platit taxa de pod, cu buletinul la control, in rest nici o problema.

| zorialbi a răspuns:

Baza legala care trebuie invocata de parintii ce refuza sa isi vaccineze copii: http://apologeticum.wordpress.com/......eze-copii/

| zorialbi a răspuns:

Totusi cred ca daca mergi in alta tara au dreptul sa-ti impuna regulile lor... oricum sa nu te vaccinezi. poate pana in luna mai se mai linistesc lucrurile. happy

| Leea1234 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu exista nici o lege care sa te oblige! eu locuiesc in spania, si aici este gripa A, si la fel ca in romania, multi refuza sa-si faca vaccinul, si eu ma includ printre ei, mai mult fata sefei mele este medic, mai exact lucreaza in laboratorul unde sunt analizate organele prelevate de la morti, si ea cred ca stie mai bine ca noi la ce riscuri te expui daca faci vaccinul, si ea refuza sa-l faca, nu mi-a dat detalii dar mi-a spus ca ea nu si-l face!
deci daca pe ea, n-o obliga nimeni, si este expusa poate mai mult ca noi toti, nici pe noi nu ne pot obliga!
parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat timp esti pe teritoriul lor, iti pot impune orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grupurile organizate de elevi si studenti care trec granita sunt obligate sa faca vaccinul."Obligatia "asta este de fapt o recomandare fortata, nimeni nu isi asuma un risc inutil si care poate afecta viata unor persoane nevinovate datorita ignorantei altora.Nici un guvern nu si-ar dori o implicare politica intr-o chestiune de sanatate.Vaccinul este la fel de nociv ca si celelalte pe care le-ai facut de cand esti mic.