Întrebare recomandată | Daniel9988 a întrebat:

Sunt prea sensibil.Plang la aproape orice film, ma fac de ras daca ies la cinema.Nici macar sotia nu plange la filme de drama cum fac eu.Dar ma apuca pe la sfarsit.La,,Hachi a dog story" am bocit o saptamana intreaga, iar atunci cand am vazut din intamplare un episod dintr-un serial am udat pana si covorul.Psihologul a zis ca n-are ce sa imi mai faca, asta dupa ce am fost la 5 sedinte fara imbunatatiri. Apropo,stiu ca pare nebunesc,dar am plans si la sfarsitul filmului,, Transformers"happy A mai fost cineva in situatia asta? Cum a reusit sa elimine aceste stari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MCRgurl a răspuns:

La Hachi toata lumea plange laughing Ai grija, evita filmul Marley and Me laughing.Nu stiu, eu nu cred ca ai o problema.Asa esti tu. Poate fi deranjat, de acord, dar decat sa nu poti arata niciun fel de emotie, mai bine sa plangi din orice.

| Daniel9988 explică (pentru MCRgurl):

Ca tot veni vorba de Marley and Me, m-ai facut curios si l-am vazut.Chiar a trebuit sa imi distrugi viata, man?!

| MCRgurl a răspuns (pentru Daniel9988):

Hei,eu ti-am zis sa il eviti

14 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Chill, men. Faci parte din lumea mea. Ex-girlfriend îmi reproşa faptul că mai mult plâng la filme, decât pentru ea. I-am spus ca ea e de fapt un scurt-metraj! Şi-am rămas singur...

| Daniel9988 explică (pentru Flav):

Imi pare rau pentru. voi

| Donsavas a răspuns:

De ce sa gasesti o rezolvare in asta? Ce poate fi mai bun in a fi uman, in a te simti viu si pe interior? Banuiesc ca in spatele acestui 'simptom' ar sta frica de sfarsit? Doar intreb. Asa mi-ai lasat impresia. Tu stii mai bine. Putem dezvolta subiectul in privat, daca doresti happy

| Daniel9988 explică (pentru Donsavas):

Eu intrec limitele.....de asta.

| Donsavas a răspuns:

Daca nu doresti sa mai plangi la filme cu drama,ori inveti sa te controlezi,ori nu te mai uiti. Fa-ti un obicei in a privi seriale/de comedie,care sa te scoata din starea aia de melancolie, sa te faca sa adopti o stare complet opusa.
Cat despre 'sensibilitatea' ta, ce sa-ti zic, cred ca pentru fiecare din noi exista o anumita categorie de filme in care ajungem sa ne atasam emotional. Nu sunt probleme de sanatate in privinta asta, nu ai de ce sa te feresti in a arata ce simti, a te descarca(pentru ca plansul este un act facut cu scopul de a usura in cazul asta) si pana la urma, in a fi tu! E alegerea ta daca doresti sa renunti la filme/seriale din motivul acesta sau daca incerci sa-ti negi sau elimini din obiceiuri. Seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt exact la polul opus. Nu am plans la niciun film desi am vazut o multime de filme triste. De fiecare data cand te uiti la un film impreuna cu iubita ta, uita-te la ea si gandeste-te cat de fericit esti tu. Nu la tristetea prefacuta a actorilor din filme. Cand simti ca iti vine sa plangi, gandeste-te la momentele frumoase si ca cel mai probabil nimic din acele filme nu este real. Renunta la cateva filme triste si totul va fi bine. Asta e natura ta si nu ar trebui sa te simti rusinat sau jenat. Bafta!

| Ara997 a răspuns:

Tu esti "sensibil " la filme sau si in viata reala?
dramele si alte necazuri care dau peste oameni iti produc acelasi efect?

| ElPocho a răspuns:

SI barbatii plang cateodataaaaa laughing poate e ceva normal sa fii mai emotiv si sa plangi la filme, sunt persoane care nu pot plange la nici cel mai sentimental film si la polul opus esti tu, incearca sa iti tii in frau sentimentele sau sa te abtii.

| Daniel9988 explică (pentru ElPocho):

Nu stiu daca ai habar ce insemna,, nu pot''. Numa daca imi scot ochii "happy

| ElPocho a răspuns (pentru Daniel9988):

Ce sa zic, sper sa gasesti o rezolvare happy

| Floxit a răspuns:

Nu te mai uita la filme, ma gandesc ca daca te uiti la horror faci infarct, hehe, glumesc, mda si eu sunt emotiv dar nu ca tine, gen, eu am plans intr-un fel, la Titanic, mna, nu e ceva anormal sa zicem, fiecare e emotiv, milos sau foarte sensibil ca tine, asta e firea ta, n-ai cum sa schimbi asta, asta esti tu.

| Daniel9988 explică (pentru Floxit):

Doamne...cand am vazut prima data,, Titanic'' am crezut ca am sa mor laughing