| Dani211 a întrebat:

Sunt putin panicat,noaptea asta ma trezii fleasca peste tot si inima imi batea foarte rapid. Miercuri am aflat ca am Covid,alalteieri nu aveam gust si ieri miros, am luat pastile si vitamine, starea s-a mai imbunatatit, putina tusa seaca si durere la lobul frontal.Am vorbit cu un baiat si a spus ca zilele astea va fi si mai grav, ca si el a avut si se inrautatea dupa fiecare zi, pana cand a fost intubat.Vaccinul il am facut pe data de 3 Octombrie, sa sun la spital? Imi e sa nu mor in somn ca am si epilepsie si acum imi bate inima tare si transpir foarte rau, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai grija sa nu mori din cauza panicii pe care situatia in care te afli o creeaza. Stii ca in cazuri de dezastre naturale, cei mai multi nu mor din cauza dezastrului in sine, cit din cauza panicii creata de el, statistic vorbind? Poate fi si la tine la fel. Daca ai epilepsie, cum zici, un atac de panica poate fi ceva grav, declansind o criza, ceea ce nu e de dorit daca mai ai si Covid. Deci, las-o mai moale, nu te stresa prea mult. Mai ales ca ai facut deja vaccinul. Chiar si daca e prima doza, cam incepi sa intri in perioada de protectie, nu totala, dar exista o oarecare protectie, deci nu vei mai face o forma asa de grava a bolii. Va fi poate urit, dar nu cit sa te sperie, incit sa iti ingreunezi si mai mult situatia.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai lua dupa ce spun unii si altii, ca ce au patit ei este posibil ca tu sa nu patesti, deoarece tu ai facut deja vaccinul!
Schimba-ti pijamaua, ia un paracetamol si culca-te!
Ce ti se intampla este perfect normal si nu trebuie sa te sperii din atat lucru. Maine dimineata vei fii mai bine.
Eu cred ca dupa ce transpiri te simti mai bine, dormi mai bine si situatia se imbunatateste!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am vorbit cu un baiat si a spus ca zilele astea va fi si mai grav, ca si el a avut si se inrautatea dupa fiecare zi, pana cand a fost intubat.
Dacă te iei după el, te panichezi. De unde știe el ce va fi cu tine, dacă așa a fost cu el?
În acea noapte ai avut un atac de panică.
Dacă ai făcut vaccinul pe 3 octombrie, au trecut deja 2 săptămâni, ai imunitate, nu ești bolnav de covid.
Astfel, nu mori în somn, că nu ai de ce.
Pentru atacurile de panică nocturne, vorbești cu medicul tău, să îți dea ceva.

| xerxes1 a răspuns:

Foarte eficient vaccinul.

| Yuoia a răspuns:

Ce pastile ai luat? Recomandate de medic dupa diagnosticul de covid?
Daca nu, suna la spital. Iitit vor da tratament si nu ajungi la intubare. Stai calm!

| Legion7X a răspuns:

Starile de Covid sunt diferite de la organism la organism. Totuși dacă simți că ți-e rău să suni la ambulantă. Este bine că starea s-a îmbunatațit.

| adrihr a răspuns:

Anunta-ti medicul de familie care trebuie sa te monitorizeze. Daca ai si alte probleme de sanatate, trebuie sa fii in legatura cu el si el iti va spune ce sa faci. Covid-ul se manifesta diferit de la om la om, in functie de diversi factori.