| Aoxkajcjw a întrebat:

Sunt racit de o luna si nu, nu exagerez de minim 1 luna ..si nu-mi trece nici cum am luat vitamina c am luat vreo 2 zile parasinus, nimic. Zici ca nici nu le iau..nu mananc prea sanatos dar totusi 1 luna? Am un sistem imunitar varza, ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa afli daca raceala ta este gripa sau gripa ta este raceala, dupa aceea la randul ei raceala este si ea de 2 mari feluri : virala sau bacteriana, cea bacteriana se manifesta mai agresiv cu febra cu temperatura mare!
Cu toate acestea nu este indicat in niciun caz automedicamentatia, multi iau antibiotic dupa ureche in cazul racelilor virale, o prosie si o greseala mare.
De aceea ai medic de familie sau medic specialist care sa te consulte si sa-ti prescrie tratament adecvat, personalizat daca vrei, noi ne-am obisnuit ca medicul nostru sa fie FARMACISTUL si este foarte gresit! Din cauza acestir necunoscatori s-a ajuns ca antibioticele sa fie date cu presciptie de la medic! Inainte nu era asa.

| anonimg a răspuns:

Ai stat prea mult așa. Mergi la medicul de familie. Acesta îți va da trimitere la un specialist unde vei primi un tratament; posibil și cu injecții.
Pune-te la somn la orele 21:00, și consumă cât mai multe verdețuri, crudități.
Trebuie să ajuți organismul să se facă bine.

| Andreeush a răspuns:

La medic ai fost?

| Flavyuseduard a răspuns:

Am patit si eu asta, stiu e nasol rau, daca ai fost la doctor nu iti ramane decat sa respecti cu strictete lucrurile gen ( sosete noaptea, ceai, o pastila daca e cazul, stat in pat acoperit pana transpiri calumea) si as pune accent pe ultima, cam atat pot spune, ai grija de tine?