| whyntt a întrebat:

Sunt racit si am foarte multa secretie de mucus incolor si destul de vascos, am fost la spital acum 2 luni tot din cauza tusei si muscusului acumulat care era prea vascos si greu de eliminat.Atunci doctori nu au stiu despre ce afectiune este vorba.Am fost la doctorul de familie si mi.a dat
Robitusin(dextrometofan care este antitusiv si mai rau face decat bine deoarece acumulezi si mai mult mucus...)
Ibuprofen
Zinnat
Si cam atat am renuntat la robitusin si i.au bronhexin pentru a putea elimina mucusul mai usor, pot lua bronhexin si eurospal...Am vazut mai multe site.uri care ziceau ca da, bronhexinul mi.a fost dat de farmacista dupa 2 zile de robitusin mucusul devenise mai gros.Dar imi e frica de combinatia dintre bronhexin-eurospal-ibuprofen

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Username77 a răspuns:

Salut! Daca doctorul tau de familie ti-a prescris aceasta reteta, banuiesc ca nu reactioneaza substantele. Insa, iti spun un hint de la mine, cum scap de raceala in general. Multa apa, o baie fierbinte, un pic sport acasa si foarte multe mancaruri fierbinti, de preferat supe (sa nu uitam si de citrice).

De asemenea, scap super usor cand dau de o raceala cu acid acetilsalicilic (il gasesti in aspirina, ACC, insa cel mai bun e 600 mg ACC, eu iau vreo 2-3 pe zi in functie de starea nasoala, cu toate ca farmacista o sa iti spuna probabil 1 pe zi. Este un antiinflamator bun si-ti reduce mucusorii ca lumea ^_^. Sa nu uiti sa te odihnesti corespunzator, eventual sa si transpiri in somn). SI NU UITA SA TE HIDRATEZI.