| frum a întrebat:

Sunt tristă și intrată în depresie pentru că nu reusesc sa slabesc nicicum.
Va rog din suflet, trebuie să slabesc macar 15 kg. Nu mananc mult deloc, mananc multe fructe mai nou, carne aproape deloc, grasimi deloc, dar nu slabesc. Va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Sa zicem ca ai 60kg. Carbo 0.8*60=48gr, proteine 1.5*60=90gr, grasime poti manca intre 100-200gr.

Cateva idei de preparate:
- Legume la tigaie cu cotlet sau ceafa de porc
- Tocanita de ciuperci cu carne de porc
- Conopida gratinata cu carne de porc
Este important sa mananci si proteina animala, lapte, oua, branza, dar nu luata din magazin ci daca se poate naturala.

Evita fasolea, fainoasele, cerealele.

Ce poti manca foarte linista= nuci, alune, avocado, masline.

Nu uita ca o sa fi in deficit caloric si lipsa de glucide o sa aiba efecte secundare vreo 2-3 zile(ameteli), de aceea se recomanda niste suplimente cu multivitamine si minerale, ca sa completezi lipsa de nutrienti.

Inca o chestie. Daca vrei sa fie cat mai eficienta slabirea, trebuie sa mananci foarte regulat si doar intr-un interval scurt de timp. Spre exemplu sari peste micul dejun, mananci la ora 12, apoi la ora 3, dupa care nu mai mananci nimic pana a doua zi la 12. Chestia asta se numeste Intermittent Fasting, practic dai corpului 100% eficienta, fara sa mai stimulezi insulina.

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te inteleg, dar apoi te vei ingrasa la loc, din pacate, si eu am slabit apoi m-am ingrasat la loc, iar tu vrei 15 kg ceea ce va avea un impact extrem de violent asupra ta, slabirea creste riscul unei infecti, boli, asta pentru ca scade sistemul imuntar, asa zis esti gras gata mori este un mit, sportul conteaza, un om gras facand sport este mai sanatos ca unu slab si puturos, du-te pe jos 3, 4 ore pe jos, cine te opreste,vindeca depresia, ajuta sistemul imunitar, slabeste, carnea este benefica proteinele sunt caramidele vieti, grasimile sanatose de ce sa nu le consumi vorbesc de avocado,slanina,untura, colesterolul mare nu ucide si cel mic, asta spun studiile, studiile au demontat tot ce stiam despre grasimi, evita mezelurile, dulciurile, sucurile

| Celcestietot a răspuns:

Incearca sa faci miscare, ca altfel nu ai cum sa arzi caloriile. Prin consumul de alimente sarace in calorii doar incetinesti procesul de ingrasare, de aceea nu ai rezultate happy.

| Frank51 a răspuns:

Nu multi stiu ca trebuie sa intrii in starea de cetoza. Fiecare vine cu cate o idee proprie, dar neinformata si dezastruasa.

Daca respecti ce zic, slabesti in cateva luni: reduci carbohidratii/glucidele la 0.8gr/kg, proteinele la 1.5gr/kg, iar grasimi mananci normal. Daca in 3 zile respecti dieta asta intrii in starea de cetoza, ficatul si muschii se vor golii de depozitele de glicogen(nu vei pierde masa musculara), si vei scapa de apa tinuta de glucide(undeva la 2grame de apa la fiecare gram de glucide, practic scapi de vreo 3kg). Din a 4-a zi eficienta arderii grasimilor se ridica pe la 50%, corpul nu mai are nevoie de glucide pentru ca transforma o parte din proteine in glucoza prin procesul de gluconeogeneza(are nevoie doar la cateva organe deci cantitate mica). In a 7-a zi eficienta se ridica la 95%, practic corpul va arde grasime cu foarte mare usurinta, si nu vei mai avea pofta de dulce aproape deloc.

Este important sa ridicam si sa scadem caloriile si glucidele treptat, pentru ca dupa un timp indelungat in care nu ai consumat glucide, si apoi mananci o cantitate mare, corpul va tinde sa stocheze glucidele si iti va fi foame tot timpul.

| frum explică (pentru Frank51):

Multumesc. Si cum as putea sa calculez ceea ce mananc astfel incat sa tin cont de ce mi-ati spus ref. la cantitatea de carbohidrtati? Imi puteti da va rog un exemplu de unde ar trebui sa incep si cum sa calculez, pentru. o zi si apoi sa imi calculez anticipat pe zile? Multumesc inca o data!

| Frank51 a răspuns (pentru frum):

Sa zicem ca ai 60kg. Carbo 0.8*60=48gr, proteine 1.5*60=90gr, grasime poti manca intre 100-200gr.

Cateva idei de preparate:
- Legume la tigaie cu cotlet sau ceafa de porc
- Tocanita de ciuperci cu carne de porc
- Conopida gratinata cu carne de porc
Este important sa mananci si proteina animala, lapte, oua, branza, dar nu luata din magazin ci daca se poate naturala.

Evita fasolea, fainoasele, cerealele.

Ce poti manca foarte linista= nuci, alune, avocado, masline.

Nu uita ca o sa fi in deficit caloric si lipsa de glucide o sa aiba efecte secundare vreo 2-3 zile(ameteli), de aceea se recomanda niste suplimente cu multivitamine si minerale, ca sa completezi lipsa de nutrienti.

Inca o chestie. Daca vrei sa fie cat mai eficienta slabirea, trebuie sa mananci foarte regulat si doar intr-un interval scurt de timp. Spre exemplu sari peste micul dejun, mananci la ora 12, apoi la ora 3, dupa care nu mai mananci nimic pana a doua zi la 12. Chestia asta se numeste Intermittent Fasting, practic dai corpului 100% eficienta, fara sa mai stimulezi insulina.

| NLS a răspuns:

In primul rand, trebuie sa îți dorești să slăbești.
Am doua rude apropiate care au slăbit circa 50 kg într un an.
Prima- prin mult sport, practicat treptat + alimentatie sanatoasa, cealalta prin "înfometare"
Controlata și multa apa. (știa ce face, lucrează în domeniul sănătății,
nu a dus asta la extrem cât sa se îmbolnăvească, cum procedează majoritatea tinerelor).
Nu trebuie sa te ridici de la masa cu dureri de stomac, trebuie sa îți impui și sa respecți un program.
3 mese principale, dintre care cea de dimineață să fie cât de cât consistenta și bogata în proteine, și cea de seara (nu mai târziu de ora 19) mai săracă.
Intre cele trei mese, doua mici gustări : un fruct, un morcov, putina salata de crudități, alune, etc

Consuma doar carne fiarta sau la grill, evita prăjelile, carnea grasa...
Renunță sau redu consumul de pâine, paste, cartofi, etc
Renunță aproape de tot la dulciuri și zahar. (putina ciocolata neagra cu minim 70%cacao e permisa).

Sport, Sport, Sport, in special Jogging, început treptat.
Daca îți permiți sa alergi ușor 15-20-30-40 minute pe zi, vei arde foarte ușor grăsimile acumulate.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Apoi sau ingrasat la loc

| aXy99 a răspuns:

Pai de-asta nu slabesti. Fructele au mult zahar, se digera repede, nu tin de foame. Carnea (in special cea alba, fara grasime) e foarte satioasa, bogata in proteine, 0 carbohidrati, foarte putine grasimi.
Inlocuieste fructele cu legume si carne.

| Donsavas a răspuns:

Organismul nu slăbește cand e in criza. Nu stiu cine te a învățat prostia asta. Dacă ai observat, oamenii străzii stau chiar bine cu greutatea si asta pentru ca mănâncă putin si corpul depozitează pentru zile grele

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai inseamna ca sportul e cheia. Si eu sunt o persoana care se ingrasa usor si slabeste greu dar fara sport nu se poate, cel putin in cazul meu. Macar dimineata fa cateva exercitii, nici nu trebuie sa iesi din casa pentru asta, sunt multe filmulete pe Youtube care iti arata cum.
Si daca ai timp macar o data pe saptamana la sala, in rest incearca sa mergi cat mai mult pe jos.

Aa si decat sa mananci multe fructe mai bine mananci mai multe legume, proteine. Fructele ingrasa, aproape la fel de mult ca dulciurile.
Celebrul doctor Nowzaradan care are si o emisiune-documentar si care ajuta oamenii sa slabeasca de la 300 kg le da pacientilor diete bazate pe proteine si deloc fructe. Asta pentru ca proteinele sunt cele mai bune in acest caz. Piept de pui la gratar, la cuptor in principal.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

No, pai si sport faci?

| frum explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

As face daca m-as putea misca, la ce grasa is obosesc si cand mananc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru frum):

Iti dai seama, sper, ca atitudinea ta nu face decat sa rostogoleasca si mai mult acest bulgare de suferinta?
E greu azi, maine, poimaine pana cand te inveti cu un ritm in care sa exersezi. Dupa n-o sa mai fie greu si o sa dea si rezultate.

| CleanHeart a răspuns:

Ai putina rabdare si fa un pic de sport pe langa, si eu am fost grasuta si datorita stilului sanatos de viata si ' sportului ' am slabit 5 kg, plus ca minioanele ca mine slabesc mai greu si tot am reusit, poti si tu daca ai rabdare happy

| brokxy a răspuns:

Poate ai retentie de apa si retii apa, asta te face mai grasa sau problema cu ceva glanda, sau stresul, renunta la zahar de tot! Nici un graunte si sa vezi cum slabesti! nici in ceai sua cafea zahar deloc.
Carnea nu ingrasa. Am vazut oameni care au slabit cu dieta doar cu carne...
Renunta la paine, seminte, cereale, zahar, cartofi,
Si nu bea mult apa ca sa slabesti, aia e cea mai mare porcarie
Daca urinezi nu pierzi din greutate doar iti cureti rinichii laughing laughing
Plus daca mananci foarte sarat si bei multa apa ai sanse sa retii acea apa, bea cat simti tu ca iti ajunge cand ti-e sete. nu asculta porcariile de la tv cu 2 litri pe zi, eu beau 2 pahare si nu ma ingras deloc!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru brokxy):

Sunt sigur ca folosesti o gramada de creme pentru a combate pielea crapata.

| brokxy a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nah o las asa laughing laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru brokxy):

No, vezi? Pielea crapata e un efect al faptului ca nu bei apa.
Uita-te la pamant cum se umple de crapaturi de poti baga tot pumnul cand e seceta. La fel ti se usuca si tie pielea de nu mai poti de usturime.
Un alt efect ar fi durerile de cap.

| brokxy a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dureri de cap nu am, inca. Dar beau cafea, suc in loc de apa nu stiu cat ajuta laughing

| DarthNiger a răspuns (pentru brokxy):

Cafeaua o bei cu apa? cat despre suc, sucul sa stii ca nu te ajuta la hidratare ca apa

| brokxy a răspuns (pentru DarthNiger):

Tot ceva lichid acolo e, lasa daca mor, nu-i pacat laughing laughing

| 94Lucifer94 a răspuns:

Păi există exerciții pentru slăbire. Normal ar trebui să arzi măcar 2000 de calorii pe zi, și din alimentație să manânci cât mai puține grăsimi, zahar și carbohidranți. O dietă sănătoasă și suficientă mișcare, vor da rezultate. Eu am slăbit 10 kg in aproximativ 2 luni doar mancând puțin. Totusi, am ajuns la o greutate din care nu mai pot da jos doar cu alimentația.

| Amely21 a răspuns:

Câte kilograme ai? Chiar e nevoie să slăbești?

| frum explică (pentru Amely21):

La aproape 170 am 87. Trebuie neaparat

| Amely21 a răspuns:

Să știi că și eu încercăm să mai țin diete, dar acum știu că nu avea rost. De când vorbesc cu prietenul meu, ma simt foarte bine în pielea mea, deoarece lui îi place de mine așa cum sunt. Eu am 174 cm la 76-77 kg și mă simt destul de bine așa. Si prietenul meu nu prea vrea sa mai slăbesc. Cine te place, te place și așa. Să știi că doar cei care sunt obejoi au nevoie să slăbească. Dacă ești optimistă și nu te stresezi cu dieta, o să fie mult mai bine. Uneori și stresul poate face ca să mai creștem în greutate, deoarece avem tendința să mâncăm mai mult și ne poate slăbi și imunitatea.
Dacă tu chiar vrei să te simți bine și consideri că mai vrei să slăbeștei, nu încerca să ții doare drastice, totuși. Încearcă să mânănci mai puțin( poți mânca și carne, dar să fie porții mai mici). Și mișcarea e foarte importantă, chiar o plimbare in aer liber ajută mult.
Fii mulțumită de tine, de ceea ce ai, fiecare om e unic și frumos în felul lui.

| Andra9pk a răspuns:

Conteaza mult si odihna si cat de stresata esti... ideea e sa nu tii diete,
fiindca sunt inselatoare.Alimentatia sanatoasa+odihna+sport, slabesti. Incearca sa consumi in fiecare limoanda cu ghimbir pe parcursul zilei(ghimbirul ajuta la arderea grasimilor) asta cu "nu mananc carne, grasimi, carbohidrati" nu tine.Organismul are nevoie si de proteine si carbo..nu le scoate din alimentatie, dar mananca putin si mai des. Asta cu fructele..au zahar.Nu mananci carne si grasimi, dar "bagi zahar". eu iti spun lucrurile astea ca sa nu slabesti brusc, ci sanatos, nu sa faci vergeturi si piele lasata.

| Andra9pk a răspuns (pentru Andra9pk):

In fiecare zi*

| frum explică:

Ajutati-ma peee mineee... lăsați pielea crăpată... laughing)