| socipath63092 a întrebat:

Sunt un sociopat depresiv.(am 13 ani) ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Esti minor, cu acordul părinților poti merge la medic. Exista pedopsihiatrie (pentru infantili).
Depresia e o boala a minții și este cat se poate de serioasă. Se urmează tratament medicamentos si psihoterapie pentru a te vindeca. Oricum e nevoie de timp pentru asta. Psihoterapia te ajuta sa ajungi la rezultate si medicatia grăbește procesul de vindecare. Vindecarea in sine tine de vointa ta cel mai mult.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine ti-a pus diagnosticul? Tu?

| socipath63092 explică (pentru darrio2007):

Un psihiatru

| darrio2007 a răspuns (pentru socipath63092):

Nu ti-a dat si tratament?

| socipath63092 explică (pentru darrio2007):

Nu vreau sa il iau nu are rost oricum

| darrio2007 a răspuns (pentru socipath63092):

Inseamna ca nu vrei sa te vindeci.

| StrongHeart a răspuns:

Atata timp cat nu-i ranesti pe cei din jur, si pe tine poti sa faci absolut ce vrei tu.A doua varianta e relativa.Esti un sociopat depresiv? Cum ai dedus asta? Ai fost la psiholog sa iti spuna?
Esti sociopat depresiv numai pentru ca tu vrei sa te identifici cu asta.
Iti recomand sa iti traiesti viata si sa lasi prostiile de-o parte.

| socipath63092 explică (pentru StrongHeart):

Am vorbit cu un psihiatru si mi-a zis ca sunt sociopat, si sunt si in depresie.

| StrongHeart a răspuns (pentru socipath63092):

Depresia e boala secolului 21.Ca tine mai sunt milioane..Depresia trece, gaseste-ti ceva pentru care merita sa traiesti si incepi de acolo.

| socipath63092 explică (pentru StrongHeart):

Depresia mea persista de 6 ani

| StrongHeart a răspuns (pentru socipath63092):

Nu inteleg, deci tu ai depresie de la 7 ani? How come? Parintii tai unde sunt si de ce nu se implica? Eu cred ca nu intelegi sensul cuvantului depresie.Depresia nu e ceva pe care sa dai vina pentru toate problemele tale.Depresia are mai multe nivele, exista depresie mai putin persistenta si depresie cronica.In depresia cronica nu gasesti deloc sens vietii, si nu numai asta ci iti doresti constant sa nu existi deloc si este deseori prezenta din cauza unei traume suferite sau a unui soc.La varsta ta ar trebui sa te bucuri de copilarie si sa ai prieteni cu care sa faci vrute si nevrute, ce crezi ca iti cauzeaza depresia? te-ai gandit serios sa iti raspunzi la intrebarea asta sau doar spui ca esti depresiv de dragul de a fi bagat in seama? Inteleg sa ai o varsta mare si sa fii in depresie pentru ca apar tot felul de probleme la adulti dar tu nu ar trebui nici sa stii ce e aia depresie.Parerea mea.

| socipath63092 explică (pentru StrongHeart):

As vrea sa imi traiesc viata dar am prea multe pe cap si parca totul este impotriva mea.
si eu am depresie nervoasa inainte aveam depresie cronica dar mi-am spus ca mai bine traiesc.

| Delilahhh a răspuns:

Citeste o carte buna, care sa iti bage mintile in cap.
Poti incepe cu "Viata ca o teapa"- Alan H. Cohen

| socipath63092 explică (pentru Delilahhh):

Nu cred ca o sa ma ajute

| Delilahhh a răspuns (pentru socipath63092):

Ce ar fi sa tragi concluzii dupa ce o citesti? Daca il pui pe NU in fata, nu faci nimic cu viata ta.

| socipath63092 explică (pentru Delilahhh):

Aha