| SingleForOne a întrebat:

Sunt unele zile în care unii oameni sunt extrem de solicitanți, mereu aceștia au atitudine superioară de parcă le-ar cădea cerul dacă se relaxează. Ca efect, nu sunt niciodată pregatit psihologic cum să le fac față acestora, așa că mă gândeam să consum cafea în cantități mari (poate chiar și 3-5 pahare pe zi, dintre care 2-3 sunt numai dimineața), mai nou încerc și energizante, doar pentru a avea un "boost" de energie pentru a le face față acestora. Eu fiind obișnuit cu sucuri, sunt mai predispus să beau energizantele pentru zahărul și îndulcitorii lor.

Da, știu că aceste obiceiuri vor crea probleme imense de sănătate, atât fizice, cât și psihologice, dar nu știu cum să mă opresc. Când nu am acel "boost" îndeajuns, mereu am un eșec undeva. Nu sunt persoane de discutat, poate să nu-i doară de o persoană mică ca mine (profesional), și nu-mi permit să schimb job-ul sau să fiu concediat.

Ce idei aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Alverto a răspuns:

E adevărat că omul și-o mai face și cu mâna lui. Dacă ești conștient de riscurile la care te expui și nu încetezi ești lipsit total de rațiune. Care este scopul pe a ne concentra pe lucrurile care nu merg bine, in loc să facem dintr-un rău un rău și mai mare, de ce sa nu căutăm pur și simplu soluții la problemele pe care le avem?