| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord cu donarea organelor dupa ce o persoana intra in moarte cerebrala? Ati face asa ceva? Mai vedem la stiri persoane care doneaza organele pentru a salva alte vieti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nume6 a răspuns:

Da, pentru că oricum ajung pământ acele organe, acea persoană nu o mai poţi învia dacă nu accepţi, așa că îmi calc pe durere și donez organele, știu măcar că am salvat o viaţă, mă consolez cu asta.

20 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

N-aș putea. sad

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Hai mai doar rinichii ce ești asa laughing :*

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles! Nu as vrea sub nici o forma sa fiu ingropat si sa se faca circ peste hoitul meu. Prefer sa rida studentele de la medicina de oole mele si sa fiu folosit ca material didactic dupa ce mi se recolteaza organele utile decat sa faca bani niste gropari betzivi si un popa imputit.

| Freya1 a răspuns:

E foarte greu sa faci asta cand persoana in moarte cerebrală este cineva drag tie.Nu e greu pentru ca dovezi parti din organe, e greu pentru ca trebuie sa spui tu si sa semnezi ca vrei sa omori omul acela cand inca trăiește.
Dar cred ca da, daca as vedea ca trece suficient timp si nu isi revine si as face tot ce pot sa fie ok si tot nu se intampla nimic probabil as dona.

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Omul practic e mort, cum adică îl omori. Moartea cerebrală înseamnă că țesutul cranian zis și creier e dus, adică odată ce faci atac cerebral ești pa, numai e nimic de făcut.

| alina2k18 a răspuns (pentru SG1995):

Maica-mea a facut atac cerebral acum 5 ani si traieste, merge binisor, vorbeste, nu e deloc pa.
Nu mai dezinforma.
Si in salon cu ea in spital erau numai oameni care suferisera acelasi lucru, VII.

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

Vorba vine.Adica atata timp cat ii bate inima si mai respiră in consideri viu nah.

| SG1995 a răspuns (pentru alina2k18):

Ai dreptate my bad, atac cerebral nu e tot una cu moarte cerebrală, un atac cerebral e similar unui infarct doar că la creier.

| Wr3nch a răspuns:

Da pentru ca a salva vietii e mult mai util fata de a ingropa un cadavru ''intreg''.

| LPCTSTR a răspuns:

Mie-mi suna ok.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Normal.

| StrongHeart a răspuns:

Eu personal, mai ales dupa ce am citit "nebunie si vindecare" de Barbara K. Lipska, mi-as dona propriul creier pentru un studiu neurologic.Fiecare e diferit, dar cred ca oricum nu voi mai exista si daca ajuta cu ceva la identificarea unor patologii mentale atunci merita.

| LoveSleep a răspuns (pentru StrongHeart):

Tu mori fericit că ai ajutat omenirea și între timp, Marcel îți scapă creierul pe jos din greșeală și îl aruncă la gunoi.

| StrongHeart a răspuns (pentru LoveSleep):

Riscul meseriei, important e ca nu as fi constient de asta deci nu m-ar afecta cu nimic.

| Eireann a răspuns:

In Romania o persoana e declarata in moarte cerebrala doar dupa 3 eeg-uri consecutive izoelectrice si trebuie sa participe parca 3 medici (daca s-a schimbat legea de cand am terminat eu facultatea imi cer scuze). Cand o persoana e in moarte cerebrala nu poti sa tii organele viable prea mult timp: corpul nu isi mai poate controla temperatura, productia de hormoni si neurotransmitatori e deficitara, metabolismul e dereglat. Medicii fac eforturi considerabile in sensul asta, sa pastreze organele viable, deci nu poti sa astepti prea mult timp. In general oamenii care sunt candidati pentru donare de organe sunt persoane tinere si sanatoase care au suferit accidente sau in fine, o moarte brusca si neasteptata, de aceea in general familia e in stare de soc si se opune donatii. Da, eu personal as dona.

| Endoryus a răspuns:

Sunt trecut pe lista deja de cativa ani. In caz de dau de dracu (la propriu) stiu ce sa faca doctorii cu organele mele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este un lucru foarte frumos, cum să nu fie cineva de acord cu asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,normal că mi le-aş dona.
Poate ar fi o problemă dacă ar trebui să hotărăsc pentru cineva drag.Probabil m-aş gândi că s-ar putea trezi la un moment dat.

| Eugen80 a răspuns:

Eu nu as face din cauza birocratiei si mizeriei care se intampla la noi in spitale. La noi ar fi in stare sa te omoare pe strada ca sa-ti ia organele, la cat de putin valoreaza o viata pentru politicieni si mai ales pentru cei "cu bani".
Cred ca mai mult depinde de rudele respectivei persoane care a murit daca vor sau nu.