| Joker3134 a întrebat:

Supradoza de paracetamol chiar poate provoca moartea? Mi se pare aiurea. Nu, nu ma ocup eu cu de astea, doar ca am ramas uimit ca niste pastile sa iti faca asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, ramai pe homeopate superdiluate, alea n-au niciun efect (nici macar efect terapeutic).

| Donsavas a răspuns:

Sau te pot lasa cu handicap mintal pe viata. O intoxicatie cu medicamente ti ar putea distruge neuronii lansandu te cu o demență similară unui retard din naștere, dacă substanțele trec de bariera protectoare a encefalului.
Orice medicament, în supradoza, poate fi letal.

| RoCkKiD a răspuns:

Un tip pe nume Paracelsus a zis mai demult ca nu exista otravuri, exista doar doze.

Poti muri de la orice in cantitatea potrivita, inclusiv de la apa.

| Victoria18 a răspuns:

Dar de ce te miri ca in doze mari medicamentele te pot omori? E si normal, nu e ca si cum ai face exces de suc.

| DOOOPX a răspuns:

Riscul este mai mare de a sfarsi din cauza ficatului care cedeaza de pe urma unei supradoze accidentale decat din cauza celei intentionate. Multi iau paracetamol sau/si alte medicamente ce contin aceeasi substanta activa si din dorinta de a ameliora anumite dureri, cum ar fi cele de spate, stomac, cap si dinti. In aceste cazuri trebuie sa se retina ca sub nicio forma nu trebuie sa se depaseasca 8 tablete de 500 mg pe zi, adica echivalentul a 4g,
Mai rau este ca nici macar nu e nevoie sa se depaseasca prea mult aceasta cantitate. Foarte putin peste aceasta doza maxima poate face ca ficatul sa nu mai functioneze, efectele fiind permanente,
Pentru a evita excesele, care apar in general in cazul durerilor puternice, doza recomandata este de jumatate de pasila pentru copii intre sase si noua ani, de sase sau patru ori pe zi. Intre noua si 12 ani doza recomandata este de o pastila de trei sau patru ori pe zi.

Pana in 15 ani, copii pot urma un tratament cu paracetamol si se recomanda o pastila de patru sau sase ori zilnic. Adultilor le sunt recomandate una sau doua pastile de sase ori pe zi, pentru a fi eficiente.

Nu uita ca un tratament prelungit cu paracetamol poate dauna ficatului si rinichilor. Mai mult, unele persoane sunt sensibile la acest medicament si dupa prima pastila chiar li se irita limba si se umfla chiar.

Este supradoza atunci cand inghiti 16 pastile de paracetamol deodata. Copiilor le poate fi fatala o astfel de supradoza, deci daca cel mic din greseala a luat pastile cu pumnul, trebuie mers la camera de garda de urgenta.

| Iully23 a răspuns:

Da, niste pastile asa de uzuale chiar pot sa declanseze moartea. Acum si conteaza daca iei in acest timp si alte pastile care poate tu nu stii ca pot avea si paracetamol. Conteaza foarte mult si de organismul omului. Oricum daca iei mai mult de 5 pastile pe zi esti intr.un risc foarte mare.