| AlexDorinel a întrebat:

Tata mi-a zis ca e bine sa mananc lucruri care contin multe grasime/grasimi ca e sanatos, dar eu nu cred ca e sanatos.De ce pe majoritatea ambalajelor scrie:Continut redus de grasime.

E sanatos sau nu? ce ziceti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi prin - e sănătos-?
Adică folositor pentru sănătate.
Creierul tău este fabricat și conține grăsimi.
În cazul acesta, este sănătos sau nu să consumi grăsimi, logic vorbind?
Tu nu crezi că e sănătos să mănânci grăsimi. Pe ce bază îți întemeiezi această credință.
Dacă pe ambalaje scrie conținut redus de grăsime, rezultă de aici că grăsimea este ceva nesănătos? Nu, mesajul acesta nu spune asta. El se adresează celor care vor să slăbească, deoarece grăsimea conține multe calorii.
Iar dta când ne pui întrebarea, de fapt ești nesigur pe credința ta, așa este?
Și ce vei face apoi. noi ne vom da cu părerea. Unii vor spune da, alții nu. Să zicem că 90% din răspunsuri vor fi că nu e sănătos ( sau invers). Atunci ce vei face, îți vei schimba credința în funcție de părerea altora. În plus, pe TPU nu sunt experți. Ca să consulți experți, aceștia ar trebui să fie nutriționiști, specialiști în actul hrănirii. Îi găsești pe Internet.
Dacă mănânci carne, aceasta conține o anumită cantitate de grăsime, pe care nu o poți elimina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. In teorie, tot ce e mult nu e bun si nici sanatos. Trebuie sa alcatuiesti si grasimi in dieta, gen 1-2 ori pe saptamana. De exemplu, eu prefer carnea de porc. Si ca sa o luam pe partea cealalta, batranii au mancat mai mereu porc, nu au mai existat sfaturi anti-grasimi, si de aceea nasteau copii sanatosi, si traiau peste 90 de ani. Corpul tau iti spune cand sa faci mici pauze intre mancatul de grasimi, si in special dupa o masa cu multe grasimi, bea lapte. Sa ai o seara frumoasa.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Asa cum s-a mai mentionat, totul poate fi sanatos sau nesanatos in cantitatile potrivite. Grasimea e buna, in mod normal 20-30% din dieta ta ar trebui sa includa lipide, dar nu e buna daca abuzezi de ea si asta e tot ce mananci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

20-30% din CALORIILE ZILNICE trebuie sa provina din grasimi, nu sa bagi 30% de grasime din masa de alimente consumata!

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Scuza-ma, m-am exprimat gresit. Ai completa dreptate.