Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu e bolnav, dar nici un doctor nu ii da de capat, nu se intelege ce are, nu i se da un tratament sau ceva care sa il faca sa se simta mai bine. Totul a inceput acum 2 luni, se simtea rau, obosea nu respira. Mergem la doctorul de familie. Ea ii zice ca a facut o intoxicatie, pentru 10 zile face injectii, tratamente, ar fi trebuit sa isi revina. Sta bine 2 zile, merge la lucru, a3a iar nu se ridica din pat. Avand in vedere ca in 2003 a intrat in coma, cu apa la plamani, a fost operat de urgenta si-a revenit. A decis dupa primul tratament (cand doctorita a zis ca are intoxicatie) sa isi faca un control la plamani, face raza si se descopera ca incepe sa aiba din nou apa. Incepe din nou un tratament cu injectii pastile, sa i se usuce apa. Totul rezolvat dupa 2 sapatamani, apa i-a dsparut. Dar el se simte inca rau. A si racit. Toti am zis ca din cauza racelii se simte rau. Face iar tratament de la doctorita de familie, ii trece raceala dar el inca se simte rau. Incepem sa ne preocupam sa nu fie ceva mai grav. Isi face raza la inima, totul ok, la sange totul ok, din nou la plamani totul ok, la rinichi totul ok, la cap totul ok.
Dar el inca sa simte rau si nimeni nu gaseste nimic. In fiecare seara vine ambulanta acasa, se uita la el, nu ii da nimic ( nici calmant) pleaca fara sa il duca in spital (pentru ei nu are nimic).
Cateodata mai chemam seara cand se simte rau doctorita de familie..si ea zice ca nu are nimic.
Se vede ca tatal meu se simte rau pentru ca, daca se ridica ameteste, nu are forta pe picioare, merge putin, vomita, dupa ce mananca se simte si mai rau, nu poate sa doarma, iar daca incearca sa adoarma se trezeste alb la fata, rece ca un mort dar transpira foarte mult.
Un specialist a zis ca o cauza ar fi: el fiind putin mai plinut, grasul ii atinge intr-un fel plamanii, iar cum el ii are sensibili de la operatie, nu permite ca oxigenul sa ajunga la creier.
Dar in rest nimeni nimic. Poate aveti un sfat sa imi dati, sau ce raze sa isi mai faca, controale, ce sa ia. Deja mi-e foarte greu sa o vad pe mama cu cearcane din cauza ca nu doarme de cateva nopti bune, iar tata nu incepe nici sa mai vorbeasca ( pentru ca oboseste)
Ajutor sad
Multumesc ca ati citit tot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maaryyneelaa a răspuns:

Eu sincer chair vreau sa te ajut si sa te incurajez cat pot de mult,dar daca are o greutate mare,ar trebui sa i se recomande de un specialist o anumita dieta bazata doar pe fructe si legume,si astfel poate slabi si bineinteles sa aiba mai multa energie in corp. Excesul in greutate poate creste riscul unei boli,adica poate face un accident vascular cerebral,si mai multe care nu sunt tocmai incurajatoare.Cel mai bine ar fi sa va duceti cu el intr-un spital mai bun,daca vrei fac tot posibilul si iti voi recomanda un spital bun,sa-si faca acel Rmn,ce presupune analize complexe,iar apoi daca cu ajutorul lui dumnezeu,el este sanatos,puteti merge la un specialist pentru persoane cu greutate supraponderata. Tatal tau fumeaza? Apropo din cauza greutatii poate sa afecteze si calea catre inima si inima sa nu-si mai faca treaba cum este normal, sunt foarte multe raspunsuri la aceasta problema, dar astea sunt doar presupuneri si ma gandesc si eu la ce ar fi mai usor sau mai bine, cat sa se rezolve cu usurinta, daca esti de acord putem vorbi pe mess despre problema ta pentru ca eu chiar vreau sa te ajut! Aveti grija de voi!

| Angelaaa a răspuns (pentru Maaryyneelaa):

Dar si-a facut control la inima (tatal lui a murit de infarct si el e speriat de asta )
dar rezultatele au fost pozitive, nu are riscul de a face infarct si nici sa paralizeze. Suntem in Sicilia si s-a dus la cel mai mare spital de inima (iar in Italia sunt doar 2) si la plamani la fel...
A facut controale la oameni si spitale bune ( de aici).
Iti multumesc pentru ajutor dar pentru moment nu cred ca am putea pleca in alta tara sa ii facem controale.

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Recomand un RMN toracic.

| Doηηa a răspuns:

Și bunicul meu a avut apă la plămâni și TBC, nu era fumtor.
Din omul care îl cunoșteam eu a ajuns foarte slab(piele și os)fără poftă de mâncare, i se făceau toate poftele dar deceaba din păcate, vomita, tușea în truna.Ambulanța deja știa drumul și,"cu ochii închiși".
A stat cu boala asta mulți ani și s-a chinuit.
Părinții mei l-au dus în toate orașele mari din țară, oriunde era posibil dar degeaba.
Într-un final a decedat din cauza boli, la doar 62 de ani.
Nu trebuie lăsat ca boala să se agraveze și mai mult!
Îmi pare rău pentru tatăl tău, sper să-și revină.
Multă sănătate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Având în vedere că a avut apă la plămâni ( încă de 2 ori ) sunt MARI şanse să fi făcut tuberculoză ( TBC ) - mai ales că simptomele pe care le are pot fi generate de această boală.

Pentru detalii vezi articolul de la linkul :
http://www.sanatatea.com/......uberculoza
http://www.synevo.ro/quantiferon-tbc-test/

După părerea mea, aş spune cu o siguranţă de 80-90 % că e vorba de TBC!

Ar fi indicat un control amănunţit ( radiografii + examen spută + analize de sânge ) - PREFERABIL la un laborator/o clinică din Austria sau Ungaria ( cât mai urgent )!

| Angelaaa a răspuns (pentru bursuc001):

Analize si-a facut si la sange si nu are nimic sad plus de asta el nu a fumat niciodata in viata lui si nici nu a suportat sa stea in locuri unde se fumeaza, mereu a evitat asta. TBC nu are cine fumeaza?

| bursuc001 a răspuns (pentru Angelaaa):

NU neapărat, depinde de natura acelei "ape" de la plămâni - sunt microbi care pot genera TBC ( fără să aibă legătură cu fumatul ).

Cei care fumează prezintă risc crescut de a contacta boli pulmonare...

Dacă citeşti articolul indicat, vei observa că simptomele TBC ( evoluţie gravă ) sunt : apă la plămâni, febră, tuse, transpiraţie excesivă, etc.

Apoi apar : lipsa poftei de mâncare, stare permanentă de oboseală ( "slăbire" generală a organismului ), respiraţie greoaie, etc.

Pentru tbc se face o analiză de sânge "specială" - vezi linkul indicat mai sus.

| h3r a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia asta. Roaga-te la Cel de sus pentru sanatatea tatalui tau.
Ar trebui sa mai mearga la un medic; sau sa-si faca un ecograf.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti recomand un set complet de analize la o clinica privata, aici in tara.Este posibil sa fie cumulate mai multe cauze, pornind de la slaba oxigenare a sangelui.Nu ma consider un medium, dar daca nu faceti asta cat mai repede, starea lui se va inrautati.Multa sanatate si Dumnezeu sa va ajute.

| Assu53 a răspuns:

Sincer imi pare nespus de rau straight face sfatul meu este sa va duceti la un spital bun care totusi este mai recunoscut pentru bolile de plamani sau mai bine ducetiva undeva in Bucuresti (iti zic de Bucuresti deoarece este cel mai mare oras de la noi din tara si sunt multe cazuri asemanatoare, si din acest motiv doctorii au o experienta destul de buna in domeniu, fata de alti doctori dintr-un oras micut, care doar au invatat la scoala despre asa ceva si nau experientat niciodata ) si sa ii faceti un control total sa se depisteze cauza happy

| Angelaaa a răspuns (pentru Assu53):

Fara sa intelegi ca ma laud dar suntem plecati din tara, iar aici unde suntem s-a dus cu pile pentru toate controalele, ca altfel trebuia sa astepte chiar luni pentru un simplu control la inima. Iar la plamani la controlat un specialit care a terminat universitatea in America, a lucrat in Belgia si Franta iar acum e in Italia... ceva experienta cred ca are sad nu era un simplu doctor, iar in afara de asta la plamani l-au vizitat 4 doctori ( aia de familie, cel care i-a facut raza, cel care la operat in 2003 si specialistul acesta) a trecut prin maini bune

| CristinaVrajitoarea a răspuns:

Nu se stie ce poate avea tatal tau daca nu ii faci analiza. tatal meu a murit de ciroza si a avut si apa la plamani.apa ia ajuns la inima si a facut ....nu mai stiu cum ii zice dar a murit.Asa ca sa fii atenta, tata meu a murit dupa 8 ani de boala, sa se duca la specialisti, nu vreau sa te ingrijorez doresc doar sa te previn.Insanatosire grabnica.

| Angelaaa a răspuns:

Vai iti multumesc foare mult pentru superba conversatie cu tine, iar in aceasta seara o sa dorm fericita doar pentru asta!