| anonim_4396 a întrebat:

Te poate vindeca psihologul de o depresie severa? Adică dacă tratamentul nu prea da roade ar putea reuși psihologul se te vindece când acea depresie e foarte complexa? Pur și simplu ți se schimba brusc starea fara a te gândi la lucruri pozitive sau a avea probleme. Ești mereu supărat și fără chef de viață și motivație, ar putea un psiholog sa te scape de un astfel de chin? Voi cum ați procedat dacă ați ști că trebuie să trăiți toată viața cu depresie cu supărări crunte și câteodată v-ați mai bucura de unele momente nu ați alege sinuciderea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai banuiesc ca te-ai autodiagnosticatwinking
La depresie nu ti se schimba brusc starea, aia e tulburarea bipolara.
Depresia e o boala grava, nu inseamna doar suparariwinking nu dau psihiatrii asa usor diagnosticu asta btwwinking ca acolo e vorba de pus parafawinking daca intelegi ce spun, plus ca depresia NETRATATA distruge NEURONII, tocmai de aia e o boala grava.
Deci sedintele la psihoterapeut/psiholog pot ajuta, dar tot tratamentul medicamentos e baza.

| Bruno92 a răspuns (pentru alina2k18):

Am fost diagnosticat, bănuiești prost. sufăr de multi ani de depresie ..in fine chestia e daca mă poate ajuta un psiholog că pastilele sunt = 0

| AlexandraAlexandra19023 a răspuns (pentru alina2k18):

Nu, nu inseamna doar suparari. Dar poate sa insemne o stare constanta de tristete, indoiala, oboseala, stres combatat cu ideea de "oricum nu merita". E un spectru mare, bolile mintale sunt foarte complicate si nu dai un diagnostic dupa ureche (cum ai dat si tu cu tulburarea bipolara). In plus pot fi ascunse si tinute sub control foarte bine. Singura problema e ca te autodistrugi singur si da, ajungi in punctul in care vrei sa te sinucizi. Ma rog, as zice multe dar mnah. Intrebare, vorbesti in cunostinta de cauza?

| Bruno92 a răspuns:

Ați fi procedat *

| Bruno92 a răspuns:

Fără a mă gândi la lucruri negative * nu mă lasa sa modific întrebarea.