| Radandam a întrebat:

Testele de la farmacie sunt bune? Pot ieși pozitive în caz ca ai fi? Mai bine sa cumpăr 2? Sunt șanse ca ambele sa dea greș?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

În privința covid-ului, nu trebuie să te bazezi pe teste; ci mai degrabă pe simptome. Dacă nu ai simptome asociate covid-ului, atunci testele nu-și au rostul. Poate doar în cazul în care testele sunt cerute de angajator sau o altă instituție, ca o dovadă.

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Teorie ce pica la cei care au covid dar sunt asimptomatici, ei transmit virusul mai departe dar ei se simt ok.

| anonimg a răspuns (pentru Simpatic):

Eu cred că toți oamenii au covid: au avut, au sau o să aibă.
Dacă ne luăm după legi, asta ar însemna ca fiecare om să se izoleze de celălalt pentru multă vreme; lucru imposibil.
Oamenii nu trebuie să se ferească de virus; ci mai degrabă să se ferească de un stil de viață nesănătos (aici ar trebui să scriu un roman întreg despre niște reguli simple legate de cei 7 ani de acasă).
Un stil de viață sănătos ne protejează chiar și de sida și de orice formă de cancer; nu mai zic de diabet sau accidente vasculare. Neștiința în educație nu scutește pe nimeni de boală sau moarte mai înainte de termen.
90% dintre oamenii care au probleme cu stomacul sunt aceia care nu și-au format obiectul de a se spăla pe mâini după ce folosesc toaleta.
Oamenii diabetici sunt aceia care nu-și stăpânesc apetitul.
Oamenii cardiatici sunt aceia care nu-și stăpânesc nervii; adică sunt dușmanii bunei înțelegeri, a păcii dintre ei și semenii lor.
Oamenii bolnavi cu plămânii sunt aceia care le place să fumeze sau au trăit/lucrat în umiditate, fără să aibă grijă de sănătatea lor.
Toți aceștia, fără să gândească (și ar trebui internați la spitalul de nebuni), dau naștere la copii; iar copiii lor sunt predispuși nu doar să se nască bolnavi, ci să li se activeze boala în orice perioadă a vieții lor.

| Frank51 a răspuns:

Au aceeași eficiență ca și testele PCR, problema este că sunt mai multe condiții de îndeplinit, plus de asta este recomandat să fie efectuat de un cadru medical.

| NLS a răspuns:

Eu am primit de la firma, primim cate 2 pe saptamana (doar pentru saptamana cand suntem la birou, cand suntem acasa nu ii intereseaza).

Sunt de la firma CLUNGENE (Hangzhou Clongene Biotech) si pana acum am facut 6, toate iesind negative.
La fel si la colegii mei de birou, 11 la numar (doar 6 dintre noi ne intalnim la birou, in fiecare a doua saptamana).

Insa da, toate testele rapide pot da si gres uneori.
Daca nu te simti rau si nu ai simptome, cred ca e suficient unul negativ, ca sa te stii in siguranta.

Toti apropiatii care au avut Covid, sau care au fost depistati, au avut si unele simptome, chiar daca mai putin evidente: dureri mai slabe sau mai puternice de muschi (in special muschii pieptului, gatului), respiratie ingreunata, tuse, sau febra.

| Lukasssz a răspuns:

Sunt sanse destul de mari sa dea gres (daca sunt teste rapide), varul meu care a plecat in Germania in luna martie, s-a testat de 4 ori cu testele rapide si 2 ziceau ca are covid iar 2 ziceau ca nu are covid si a trebuit sa se testeze cu un test PCR unde a iesit negativ.

| Vântulalb a răspuns:

Testele sunt bune. Depinde cum se face recoltarea.
Se spunea la stiri ca vor testa si farmacistii. Intreaba cand mergi sa cumperi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt okish,
Eu am avut Covid in martie si am facut test rapid antigenic si PCR, ambele au iesit pozitive.
Sansele de a iesi pozitiv la un test rapid sunt mai mari daca prezinti si cateva simptome cum am avut si eu de altfel (lipsa de energie, ameteli si o mica durere de cap), altfel doar un PCR iti spune precis daca ai sau nu.