| anonim_4396 a întrebat:

Ti se poate face pensie daca ai o depresie foarte grava? Am vazut pe net ca depresia va fi recunoscuta o boala invalida.
Am trait sa o vad si pe asta. Deci se poate face pensie pentru cei care au depresie si nu au capacitate de munca?
Eu unu am asa ceva, dar vreau sa ma angajez, sper sa imi dea Dumnezeu putere sa ma angajez chiar daca mai multi bani dai pe mancare si tigari decat salariu pecare il primesti big grin da macar faci ceva, nu mai traiesti virtual, mai comunici una alta face to face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| julliema a răspuns:

Asta mai lipsea, sa se dea pensie pentru depresie si n ai mai vedea un singur tanar muncind. laughing Angajeaza-te, mergi la psiholog, fa niste cursuri de calificare intr-un domeniu care iti place ( ai sansa sa ai un salariu mult mai mare cu o calificare). Good luck!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred, dar cine stie ce mai pot nascoci Guvernul si Parlamentul, am vazut destule aiureli pana acum.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O depresie gravă este posibilă. Dacă spitalizările și concediile medicale depășesc 6 luni calendaristice din 12 luni, o comisie medicală poate stabili o pensie de boală și într-un asemenea caz.

| Nonolita a răspuns:

Nu, acum nu.
Dar de ce ai tu depresie? Si daca nu lucrezi, de unde ai bani de tigari?
Angajeaza-te si nu vei mai avea timp de depresie.