| Anonimus15309 a întrebat:

Știe cineva, somnul poate declanșa anxietatea, sau e doar o frică de a mea? Fiindcă eu mereu cred ca dacă nu dorm ziua următoare ma simt rău.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| qest11 a răspuns:

Nu doar somnul influenteaza anxietatea. Multi se culca tarziu si nu au treaba cu anxietatea. Daca dormi 8 ore din 24 e bine. Anxietatea poate fi declansata mai degraba de singuratate decat de somnul insuficient. Anxietatea poate fi strans legata si de intamplari din copilarie. Iti trebuie curaj, un avant, pentru a depasi momentul. Toti oamenii au starri de anxietate mai mult sau mai putin. Problema e la cei care au trecut de anumit prag. Asa cum apare, la fel poate sa si dispara. Unul din tratamentele simple ar fi socializarea, dar nu pe net. Lipsa somnului, contribuie oarecum la amplificarea starilor de anxietate. Cu cat te gandesti mai mult la acea frica, cu atat iti va fi si mai frica. Pierzi o noapte, nu-i nimic, o poti recupera ziua fara probleme, important e sa te odihnesti in liniste si sa dormi macar 6 ore, iar in cealalta zi sa dormi cu o ora in plus, adica 9 ore. Pe cealalta parte, nici somnul mult nu e bun pentru creier si inima. Mai bine dormi o ora in minus decat una in plus. Daca nu faci munci fizice, 7 ore sunt suficiente. Stiu mai multi oameni bolnavi care se culcau devreme si dormeau si mult, decat cei care se culcau tarziu si dormeau relativ putin. Bolile mintale si trupesti pleaca nu doar de la alimentatie si somn, ci si de la ganduri.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este taman pe dos, dormind corpul si mintea se odihnesc si nu se mai produce anxietatea!
Cu cat dormi mai mult, in specialde la 9-10 seara, creste productia de serotonina, care te scapa de anxietate.
Citeste de legatura stransa dintre serotonina si anxietate, depresie samd.
Serotonina este un hormon pe care copul tau il produce NUMAI cand dormi intre orele 10 si 2 noaptea.
Privandu-ti corpul de somn, nu faci decat sa il privesi de serotonina, care este vitala pentru tine, in timp, producand boli mentale grave.

| cristimihailov a răspuns:

Poate ar fi bine sa aplici ideea ca daca nu dormi o sa te simti obosit si sa incerci odata asta.

Oricum, e ceva intre realitate si inchipuire. Se cheama de multe ori nocebo.

| Donsavas a răspuns:

Da,ai dreptate. Anxietatea ta iti provoacă insomnii. Mergi la medic! Iti faci rau prin neglijență.

| Anonimus15309 explică (pentru Donsavas):

Fac terapie-cognitiv-comportamentală!

| Donsavas a răspuns (pentru Anonimus15309):

La medicul de familie sau psihiatru. Asta ziceam. Anxietatea e o boala, nu o tulburare de personalitate. Nu se rezolva doar cu psihoterapie cand ai insomnii si/sau atacuri de panica!

| Anonimus15309 explică (pentru Donsavas):

Nu mai fac atacuri de panică, de apoximativ 3 luni. doar că îmi este frică sa nu fac vreounul, și de unde ai auzit tu prostia asta ca e o boală anxietatea? laughing

| Donsavas a răspuns:

Anxietatea e o nevroza, boala psihică.
Medicatia iti va regla somnul si dupa dispare orice urma de panica.

| Dalmore a răspuns:

E normal sa te simti rau daca nu dormi, dar se poate sa-ti amplifici starea de rau cu gandurile astea.