| Alex1111137 a întrebat:

Știe cineva va rog ce pot face dacă am rosu în gat? Are ceva dacă vorbesc sau trebuie sa iau repaus și ce as putea lua? Ca de mâine am și la facultate ascultări și teste și trebuie sa vorbesc.Va rog mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gargara cu apa cu sare. Pe vremea mea se facea cu petrol lampant si sare. Faceam seara ca sa nu putim a petrol dar era cel mai bun. Apoi sunt la farmacie o gramada de remedii seminaturiste (ei zic naturiste dar au chimicale la greu). Poti intreba o farmacista sa-ti recomande ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faringosept.

| mi25 a răspuns:

Mergi la farmacie si ia septogal sau faringosept.
Gargara cu sare o recomanda si medicii. Dupa ce o faci sa nu bei sau sa mananci timp de o jumatate de ora. Cu gargara nu se vindeca, dar se amelioreaza. Daca este la inceput se poate si vindeca.
De regula cei care au amigdalita trebuie sa stea la caldura si sa nu participe la actiuni in colectiv cu alte persoane.

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu face gargara cu apa și sare că am făcut eu și mai tare s-a infectat, am ajuns direct la ORL. Ia ți pastile cu albastru de metil.

| Salontanul a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Uite ca zice si Dr. Oana Cuzino de ea: https://www.facebook.com/......285834950/
Ideea este ca si Faringoseptul, Albastrul de Metil si altele, recomandate de un specialist, trebuie luate pe langa.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Salontanul):

Știu, că de pe net citisem și eu, dar la mine s-a infectat mai tare. Poate nu de la sare, cine știe.

| Salontanul a răspuns (pentru DovleacTurbat):

E! Tot ce-i posibil pentru ca orice remediu natural trebuie combinat si cu tratamente homeopate. Medicina alopata nu are efect imediat si de aceea se pot produce asemenea probleme.