| Minculescu_Andrei_1995 a întrebat:

Tigara electronica cu lichid fara nicotina este nociva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Faci apa la plamani sau asa ceva de la ea

| MihaiNicu23 a răspuns:

Eu am auzit ca ai putea face apa la plamani de la ea.

| Lostlyric a răspuns:

Nu este nociva. Din perspectiva unei fumoatoare, cu siguranta nu este mai nociva decat tigara. Daca ar veni pachetul nostru de tigari cu prospect, ai intra in panica.
Anyway, orice lichid folosit la tigaretele electronice, are o substanta care iti usuca gura. Vei bea multe lichide. Un avantaj: te hidratezi. Dar asta e doar la inceput.
E posibil sa apara si ceva deranj la stomac, in sensul ca daca nu esti atent sa mananci normal, cu timpul, poti sa dai in gastrita. Ar mai fi si situatii in care iti curge sange din nas, tot datorita substantei care da forma nicotinei lichida. Dar sunt cazuri rare si dispar in timp.Dar mai mult de atat, nu e dovedit nimic cu exactitate.
Nu mai asculta parerile celor care iti spun ca tigareta e cancerigena. Nu exista nimic mai cancerigen decat fumatul normal.
Nicotina in sine, nu e cancerigena. Singurul risc e de a provoca adictia. O tigara normala are multe alte substante daunatoare organismului.
Daca incepi brusc sa fumezi tigareta electronica, iti sugerez sa incepi cu lichid cu nicotina (de 12 sau de 6 - depinde cat de fumator erai inainte). Treptat, il inlocuiesti cu cel fara nicotina. Apoi, poti sa renunti.
Asta in cazul in care nu poti renunta pur si simplu la fumat de la bun inceput.

| Violetacatalina a răspuns:

Eu am inteles ca toate felurile de țigări electronice sunt cancerigene...