| anonim_4396 a întrebat:

Timp de o saptamana in fiecare zi am tot facut foarte multe flotari si alte exercitii pentru brate (chiar exagerat de mult) acum cand incerc sa ridic ceva greu sau sa fac un efort mai mare am o usoara durere la biceps
aceasta durere apare doar atunci cand ma fortez ceva mai tare, nu atunci cand doar ma incordez sau ridic ceva usor
credeti ca am o ruptura de muschi sau ce? mam intreesat putin si am vazut ca la ruptura de muschi doare si cand nu faci nimic voi ce credeti ca este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De asta sunt recomandate exercitiile la sala sub indrumarea cuiva calificat.Pentru ca nu le faci de capul tau si te fortezi pana la epuizare.Si nu apar astfel de probleme.Ai o febra musculara.Desi? Daca nu trece durerea in cateva zile iti recomand un control medical.

| mariusgabi a răspuns (pentru darrio2007):

Nu am cum sa am febra musculara pentru ca durerea asta o am de ceva timp si am mai aavut febra musculara si nu ma simteam deloc asa adica aveam cu alt fel de durere
nu lucrez de acuma...

| darrio2007 a răspuns (pentru mariusgabi):

Inseamna ca ai o intindere musculara.Cum spune si MrsSunshine.Te-ai fortat prea tare crezand ca intr-un timp scurt vei deveni ca Arnold in tinerete.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mariusgabi):

1. flotarile sunt pentru piept, nu pentru brate
2. muschii se dezvolta in zilele de pauza, NU cand lucrezi

Tu ai facut un antrenament de copil mic ( cel mai probabil FARA o alimentatie bogata in proteine ) si vrei muschi.

Apuca-te de sah.

| Lvrkiosif a răspuns (pentru Cosmin86):

Recomanzi sah la toata lumea happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lvrkiosif):

Pai daca n-au nicio treaba cu alt sport sau cu nutritia.

Poate la sah ar avea rezultate, acolo nu trebuie sa studiezi nutritia si corpul uman.

| aDEeLAa a răspuns:

Sa nu uiti sa faci incalzirea si exercitiile alea de relaxare dupa ce te antrenezi. Ajuta foarte mult. Aduc oasele la lungimea initiala, sau poate mai mare. Cred ca ai febra. Multa bafta!

| theodorafemme2001 a răspuns:

Este febra musculara. Cel mai bine, intreaba un specialist!

| MrsSunshine a răspuns:

Cred ca ai facut o intindere.