| ioanacoruga4567 a întrebat:

Toată apa pe care o beau o elimin foarte repede la toaletă. Deci daca beau acum apa peste 15 minute nu pot sa mă țin că trebuie să merg la toaleta. Și când aud la tv că trebuie să bei minimum 2 L de apa mă sperii laughing Nu beau apa multă deodată..Care e motivul? E normal? Și când nu beau apa, la fel, simt nevoia sa merg des la baie. Am luat și antibiotice, Ciprinol și e la fel, parca nu mă pot controla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu mai vorbi aiurea. Aici doar ne dam cu parerea nu punem diagnostice ferme

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Eu nu vorbesc aiurea, setea si urinatul des sunt simptome clare de diabet tip 2

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu exact asa.
Pot fi mai multe cauze, de la cele mai inofensive la ceva mai serios. Ca sa afli daca ai diabet trebuie sa-ti iei glicemia. Ca sa afli daca ai diabet insipid fa urmatorul test: stai 7 ore fara sa bei apa deloc, dupa 7 ore urinezi intr-un recipient si daca urina e clara atunci trebuie sa mergi la un medic. La fel trebuie sa mergi la un medic sa vezi daca ai infectie urinara.
Sau e posibil sa ai vezica hiperactiva (care nu e neaparat o boala). In mod normal urinam intre 200 si 400 ml atunci cand avem vezica plina deci cand te trece rau sa mergi la toaleta incearca sa masori sa vezi cat elimini. Daca e mai putin de 200 ml inseamna ca ori ai vezica mai mica si se explica urinarile dese ori ai e posibil sa ai o infectie sau alte afectiuni care nu permite vezicii sa se goleasca complet.
Sau poate pur si simplu bei prea multa apa. Apa trebuie bauta putin si des. Daca bei dintr-odata 1 litru e normal ca urmatoarea ora sa stai numai la baie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cum sa stea 7 ore fara sa bea apă deloc, pe ce lume traiesti, parca ai zis ca nu punem diagnostice

| Furnicuta000 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Tu ai pus diagnostic clar, eu am zis posibilitatile. Nu moare nimeni ca sta 7 ore fara ap. Pe bune? Tu nu ai stat niciodata 7 ore fara apa?
De unde stii tu ca e diabet? Tu crezi ca simptomele alea sunt doar la persoanele cu diabet? Doamne fereste!

| CIaudiu a răspuns:

Sper ca n-ai inteles ca trebuie sa bei 2 litri dintr-o bauta. 2l este recomandat zilnic. Ca bei cate o gura la 5 minute sau 2-3 cani la cateva ore nu are importanta atata timp cat se atinge acea cantitate. Noi nu putem sa-ti dam un diagnostic exact, cel mult niste presupuneri. Cel mai bine ar fi sa te duci la medicul de familie pentru a-ti face trimitere catre un medic specializat in problema ta, sau poate chiar dansa sa-ti prescrie o reteta. Multa sanatate!

| timidu89 a răspuns:

Nu mai speria aiurea fatawinking Nu are diabet