| IonutPetre12 a întrebat:

Tocmai am aflat ca am stafilococ auriu.Am multe chisturi si cosuri pe tot spatele, maini etc.Roacutane ul e o solutie? Adica trateaza si asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am avut de 2 ori asemenea eruptie cu puroi pe tot corpul.
Prima data m-am infectat de la o zgaraitura, dupa care am stat la spital cca. 3 saptamani, sub cura de antibiotice foarte puternice, dar fara rezultat. La sfarsit am ars bucata dupa bucata de "cos" cu puroi, cu solutie de azotat de argint. De urmele arsurilor ramase am scapat facand plaja vara urmatoare.

Dupa cca. 10 ani iarasi a erupt stafilococul auriu, de data asta si mai puternic.
O cunostinta mi-a preparat un tratament, de la care infectia a disparut intr-o saptamana, definitiv, dupa care nu a mai reaparut niciodata. Tratamentul a fost unul simplu, la indemana.
Iata cum se procedeaza:
- Se culege o plasa mare de planta ROSTOPASCA, rupt chiar de la radacina.
- Se stoarce tot rostopasca cu un storcator de fructe, rezultand o zeama verde-inchisa (spre negru).
- Zeama rezultata se pune untr-un flacon de 1/4 sau 1/2 litrii, se inchide bine cu un dop si se pastreaza la racoare (pe usa frigiderului).
- In fiecare zi, dimineata si seara se pun cate 2 linguri din zeama de rostopasca intr-un pahar mare de apa, se amesteca bine si se bea pe nemancate (dupa un jumat de ora se poate deja manca).
- Cura timp de 2 saptamani.

In acest timp, fiecare zi se curata bine puroiul iesit din cosuri, sub dus cu apa calda, iar dupa spalare si uscare se pune pe fiecare rana cate o picatura, tot din zeama de rostopasca.

Dupa acest tratament, infectia nu a mai reaparut niciodata!

Rostopasca are un efect dezinfectant antibacterian foarte puternic.
De asemenea, zeama portocalie din rostopasca se foloseste cu succes si impotriva negilor.

| alina2k18 a răspuns:

Medicul decide tratamentul.