| BunaSearaInAceastaDimineataMinunata a întrebat:

Tocmai am fost mușcat de un pui de pisica pe care îl am de 1 săptămână de deget. Pielea mi-a fost foarte puțin străpunsă și a curs foarte foarte puțin sânge. Am spălat rana cu apa și săpun și am dezinfectat cu Rivanol și am încercat să scot cat mai mult sange. Sa merg sa îmi fac vaccinul împotriva rabiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

E un pui de pisica domestica, ce vaccin, ce exagerezi aici și ăștia de răspund că da sunt mai deștepți. Nu ai de ce sa te sperii. Aproape toate pisicile musca dar asta nu înseamnă că ne apucam sa facem 200 de vaccinuri de fiecare data, adică e clar că te va mai musca. Ai spălat rana, ai dezinfectat o, bravo. Și pentru ceilalți, hai sa nu mai citim de pe internet și după să dăm răspunsuriwinking

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca e pui crescut in casa de la pisica stand doar in casa, e greu de crezut ca ar avea turbare.

| Felys a răspuns:

Cand era ficamea mica se ducea la copii prin curte si o mai muscau cainii de pe acolo, niciodata grav, era mau mult un avertisment si cu toate astea nu am dus-o la vaccin niciodata pentru ca urmaream acei caini si nu pareau turbati.La fel poti face si tu, rmareste pisicul cateva zile si daca nu face spume la gura, nu pare bolnav nu ai de ce sa iti faci vaccin.In general rabia desi e clar o boala mortala, cam a fost eradicata sau cel putin nu mai prea apare la animalele domestice.Eu una nu am vazut niciodata un animal domestic bolnav si nici nu am auzit de un asemenea caz

| Iote a răspuns:

Nu ai nimic.

| Digikey a răspuns:

Puiutul de pisica a patit ceva?
Tu n-ai nimic stai linistit.
Bine a facut ca te-a muscat.

| Catalin77945 a răspuns:

Poti consulta un medic pentru asta, ca sa fii sigur, adica poate pierzi timp si ceva bani ca sa ajungi la unul, dar daca faci rabie, aia e incurabila in mare

| RaduRobertRO a răspuns:

Mulţi oameni consideră că muşcăturile uşoare produse de pisici nu constituie un motiv de îngrijorare. Aceste incidente ar trebui luate în serios: muşcăturile pot produce infecţii grave ale articulaţiilor, uneori fiind necesară spitalizarea ori chiar intervenţii chirurgicale.

Un sfat: meargi la doctor, chiar dacă la început rana pare inofensivă. o treime dintre persoanele muşcate necesită spitalizare, iar dintre acestea, două treimi au nevoie de intervenţii chirurgicale.

| florin926481f a răspuns:

Cred ca am fost muscat sau zgariat cand ma jucam cu pisica de zeci de ori si nu am patit nimic.