| Sawarekh a întrebat:

Toti mebrii familiei mele au iesit pozitivi la covid( cu simptome de gripa minore)
Care este explicatia ca mie mi-a iesit negativ? si nu prezint nici un simptom, desii stau in casa cu ei?
Mentionez ca au trecut aproape 2 zile de cand au simptome.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ce legatura are un test cu faptul ca au iesit pozitiv la test si cu boala covid?
Eu nu vad nici o legatura. Daca tu o vezi,ori care o mai vede sa arate.
Cand ai o boala prezinti simptomele acelei boli corect? Atat timp cat nu ai simptome de o anume boala,deci nu ai acea boala,indiferent ce teste faci si ce iese.
Tot ce conteaza este,cum te simti, daca ai simptome sau nu ai. Daca omu se simte bine, hai sa faca test, ori sa etichetam ca avand nu stiu ce lepra laughing
Stai si te minunezi unde sa ajuns cu rahatu asta de covid.
Dar tu ai vazut ca sunt teste sa le faci acasa? Ai vazut ca unia au pus zeama de portocale si a iesit testul ala pizitiv?
Adica sa inteleg ca portocalele au covig?laughing tare de tot.

Daca au simptome de raceala, gripa, aia inseamna ca au gripa si nu covid.In ziua de azi indiferent ce test faci,ori de ce moare un om,totu este covid,nu mai moare nimeni pe planeta Pamant,decat de covid.
Tu ai iesit negativ pentru ca testul ala este o balarie, iar cineva care sufera de orice boala de asta la care sistemul imunitar reactioneaza, deja are covid.
Daca te musca un sarpe, sistemul imunitar reactioneaza, daca faci teste ai deja covid.
Daca ai o infectie si sistemul imunitar a facut mai multi anticorpi, deja ai covid.
Dupa cum observi cam boala asta mai exista pe planeta.Iti dai seama la ce performante am ajuns? Sa eradicat orice boala, a mai ramas covig asta, daca il eliminam si pe asta, neam scos o sa traim mii de ani laughing

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca tu esti singurul, care ai sistemul imunitar mai bun, decat cei din familia ta!

iata aici, de ce unii membri ai familiei fac Covid si alții nu.
Explicațiile unui medic de boli infecțioase:

https://stirileprotv.ro/......ioase.html

| Sawarekh explică (pentru Violleta2022):

Interesanthappy acum nu ma laud sau ceva, dar chiar are sens ce spui, Nu e de mirare de ce am imunitate, fac sport de mic, nu fumez, incerc sa am un stil de viata sanatos pe cat posibil.
Ma bucur ca insfarsit nu m-am chinuit degeaba iar acum sunt si mai determinat sa continui cu sanatatea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai imunnitate bună.

| Brizbriz a răspuns:

Nu exista si nu a existat vreodata nici o boala care sa infecteze la modul absolut 100% din populatie fara nici o exceptie
intotdeauna exista exceptii
deci, felicitari, Domnul Exceptie tongue

| Nirvanaaa a răspuns:

Ori încă nu l-ai contactat, ori încă nu ai o cantitate suficientă ca sa fie depistat și sa iasă pozitiv. Dacă repeți testul peste câteva zile s-ar putea sa fie pozitiv.

| Legion7X a răspuns:

Vacinați toți?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești asimptomatic probabil.

| Sawarekh explică:

E ciudat ca eu stau langa ei, vorbim la distanta foarte apropiatelaughing

| TheDarkDragon a răspuns:

Explicatia e ca virusul nu e contactat de oricine, conteaza sistemul imunitar al fiecaruia. Si asa e cu orice boala, nu doar la covid. De fiecare data cand a fost o epidemie, unele persoane au contactat boala, altele nu, chiar si in medii in care erau apropiati.

| meli120 a răspuns:

Dureaza, intr-o familie de 4 persoane (eu, parintii si fratele meu), nu toti am facut in acelasi timp.
Tata a facut primul, in 3 zile a urmat fratele meu, mai apoi mama dupa 6 zile, iar eu dupa 11 zile parca.
Si daca scapi de primul infectat, ai toate sansele ca urmatori care au iesit pozitivi sa iti de-a si tie.
14 zile in care oricare poate sa iti de-a slabe sanse sa scapi, poate daca ai avut recent covid fara sa stii.

| Sawarekh explică (pentru meli120):

Posibil sa fi avut sa stii, si gen imi pierdusem mirosul complet si imi curgea nasul, dar nu am stiut sigur daca e doar o gripa, asa ca m-am tratat de gripa, si restul din familie la fel, atunci nu se testase nimeni.

| meli120 a răspuns (pentru Sawarekh):

Ai auzit ca mirosul sa se piarda la gripa?
Mirosul majoritatea care au covid il pierd, putini pierd si gustul...
Serios ma mira cati sunteti care nu stiti ca mirosul se pierde la covid, desi au fost o gramada de articole sau stiri pe tema asta.

| 3824060673 a răspuns:

Tu nu ți'ai făcut vaccinul

| Sawarekh explică (pentru 3824060673):

Nu mi-am facut si nici nu o sa il fac.

| 3824060673 a răspuns (pentru Sawarekh):

Te cred. N'au gânduri bune deloc. Pentru mult timp