| YakuzaM a întrebat:

Totul a inceput cand am baut o cafea destul de tare si eu nu prea obisnuiam sa beau cafea, am avut pulsul marit si am mers la spital.Acolo mi s-a dat o pastiluta mi-au facut ekg,mi-au luat tensiunea. au zis ca decat pulsul era aiurea si mi-au dat sa iau distonocalm, pe reteta care mi-au dat-o diagnosticul era D.N.V.
De atunci am ramas cu impresia ca am probleme cu inima si am inceput sa am dureri in piept,nu mai reuseam sa adorm,imi era frica sa raman undeva singura,imi era teama ca am sa fac un infarct. Acum am dureri de stern ce radiaza spre partea dreapta, oftez si cateodata parca am lipsa de aer. Ieri am facut un EKG si mi s-a spus ca am decat tahicardie, nimic altceva. imi este teama sa nu am ceva la inima. Ati trecut prin asa ceva, simptome similare cu cele ale mele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Se pare ca la dvs. ar fi vorba de distonie neuro-vegetativa cu manifestare predominant cardiaca. Ar mai fi ca si cauza hipocalcemia dar nu stiu, ti-ai facut ionograma?
In orice caz in ambele, Calciul este scazut.In DNV sistemul nervos vegetativ este dezechilibrat. Sistemul nervos vegetativ se ocupa de reglarea activitatii organelor interne si de aceea ai tahicardie.
In orice caz, o vizita la medicul psihiatru nu strica. Nu este bine sa ramai cu senzatiile de anxietate ca iti afecteaza activitatile zilnice.
Cele bune!

| Danysan a răspuns (pentru vangaelis):

Un raspuns oki -Imi place -Si ce e cu sistemu nervos vegetativ -Chiar o sa ma informez.

| vangaelis a răspuns (pentru Danysan):

Sistemul nervos vegetativ se ocupa cu reglarea activitatii organelor interne, Danysan.
Sistemul nervos este alcatuit din doua sisteme: Sistem nervos central si sistem nervos periferic iar sistemul nervos vegetativ face parte din sistemul nervos periferic.

Sunt asistent medical, normal ca raspund pe subiect.

| Danysan a răspuns (pentru vangaelis):

Ok pot sa te intreb si eu ceva pe privat dca nu te deranjeaza happy?

| vangaelis a răspuns (pentru Danysan):

Desigur

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca cele doua consulturi medicale nu te ai linistit mergi sa faci un fel de ecografie la inimia (nu retin acum cum se numeste) in care se poate vedea inima exact cum lucreaza. este mai relevent decat un ekg