| hapciu a întrebat:

TPU, ajutor! Cel mic s-a jucat cu superglue si nu vreti sa stiti cum l-a imprastiat pe el. A luat scaunul si cat lucram l-a sustras din sertarul cu unelte. Are si pe fata mititelu, insa l-a dus capul sa nu isi dea pe ochi. Spuneti-mi cum curat superglueul de pe pielea piticului!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AwaZoh98 a răspuns:

Inmoaie pielea micutului in apa calda, apoi, usor te poti ajuta de un buretel pentru a indeparta lipiciul. Poate sa dureze ceva, dar, avand in vedere ca straturile pielii sunt foarte sensibile, trebuie sa fii prudenta si rabdatoare.

O alternativa ar fi sa folosesti un degresant, precum zeama de lamaie, chiar si Ciff care este la indemana oricui.
Ma bucur ca nu au fost si ochii ca tinta, astept reply daca ai reusit sa rezolvi. Te pup!

| Protegent a răspuns:

Incearca cu sare, margarina, sau cu niste acetona pe un servetel.