| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Am o problema mare pe care am neglijat-o de foarte mult timp.
Hai sa incep cu inceputul, am 15 ani sunt baiat.
Si intr-o zi a venit varul meu la mine care are 14 ani, din joaca el m-a lovit cu pumnul destul de tare intr-o zona greu de explicat, in partea dreapta a abdomenului, fix langa coaste si instant dupa 10 minute mi s-a facut o gaura putin adanca, nu am bagat treaba asta in seama crezand ca se face la loc, dar asta a fost in vara 2020, au trecut 7 luni de atunci si tot acea gaura o am, ce este acesta? E grava se poate intampla ceva? Si cum o pot trata? De revenit nu cred ca isi mai revine la loc, deci se poate trata?
De ce mi s-a format gaura aia adanca si se poate intampla ceva grav? Ar trebui sa ma duc la doctor?
Repet nu e vorba de hernie si mai stiu eu ce, deoarece nu am avut inainte de a ma lovi acea gaura adanca, plus ca pe partea stanga nu am nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Gaura aceea din ce imi pot dau eu seama este o coasta rupta, habar nu am, stiu ca atunci cand sportivii (cei de contact) patesc asta li se pune un fel de corset.
Cel mai bine este sa iei legatura cu medicul de familie.
Eu nu sunt specialist.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Te-a durut? Si cat timp? Daca ar fi fost fractura de coasta te durea tare mai mult de 4 săptămâni. Daca ar fi hernie datorata loviturii, ar fi trebuit sa doară si ea si atunci si de atunci la efort mai ales. Consulta medicul de familie si dă-i mai multe amănunte decât ai postat in întrebare.

Răspuns utilizator avertizat