| Mrr2000 a întrebat:

TPU,ieri seara am avut dureri (usoare) in zona abdominala dreapta. Am vorbit cu parintii mei si acestia suspecteaza apendicita. Trebuia sa merg azi la control doar ca nu cred ca este ceva serios,deoarece am mai avut astfel de dureri si acum cateva luni,iar daca era intr-adevar apendicita,pana acum era mult mai grav. Pe deasupra,stiu ca daca nu voi merge azi la control,voi merge oricum maine,sau poimaine, dar imi este foarte frica de o posibila operatie. A mai trecut cineva prin situatia asta? Sa ma duc sau nu la control? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| georgeenglezu2016 a răspuns:

Daca ai spus dreapta jos ai grija si cu ficatul, fa-ti niste analize la sange si parerea mea este sa te duci la spital fiindca e sanatatea ta, estj tanara/tanar, daca ai face operatie nu iti face asa sa te doara, ti se va face o injectie incat sa nu simti nimic

| Mrr2000 explică (pentru georgeenglezu2016):

Am o frica teribila de tot ce inseamna spitale si operatii, si azi am plans toata ziua cu gandul ca va trebui sa ma operez. Stiu ca nu ma va durea, dar gand ma gandesc la branule si ace am o stare groaznica de lesin

| georgeenglezu2016 a răspuns (pentru Mrr2000):

Cumpara de la magazin vitamine ceva pentru pofta de mancare, si incearca sa mananci putin si des sa poti mananca tot timpul, stai linistita ca nu iti va pune branula, si eu am fost in spital si incearca sa nu te uiti la injectie te gandesti la prieten, sau prieteni chesti din astea incat sa nu simti nimic si vorbeste cu asistenta sa faca mai cu mila si cu atentie injectia

| Luizaaa a răspuns:

Și eu cred că am apendicita pentru că pe mine mă doare cam des in partea dreaptă, dar m-am dus la analize și a zis că n-am nimic. Am o colega care la fel s-a întâmplat și a dat în peritonita. Dar știu de la tata că el nu avea dureri, dar într-o seară a avut o criză și a facut imediat operație pentru că la fel era mai avansata și acum are semn. Nu îți face griji, tu nu o sa ramai cu semn, nu ai de ce să-ți fie frică. Du-te la medic si vezi ce ai. Este mai bine acum decât prea târziu. Sănătatea este cea mai importantă! Sănătate!

| Mrr2000 explică (pentru Luizaaa):

Multumesc mult! Acum ca am aflat ca mai sunt oameni care credeau ca au apendicita, dar s-au inselat, ma simt mult mai bine.

| 1918 a răspuns:

Poti verifica apendicele si acasa
Stai intins pe spate si ridica usor, pe rand picioarele. Daca doare foarte tare cand ridici, ai apendicita
Mai poti verifica apasand unde de doare timp de 2 minute. Daca incepi sa urli, apendicele e de vina.

| LucyuST a răspuns:

Salutare, am mers eu luna trecuta, aceeasi situatie ca si tine, mi-au facut radiografii, ecografii etc., mi-au gasit doar piatra la rinichi deoarece aveam nisip si s-a format piatra! Din aceasta cauza cand ma miscam ma atingea piatra respectiva si muream de durere! Iti recomand sa mergi sa faci un control si ai sa vezi ca ai nisip sau piatra!