| AndreiStefan62626363 a întrebat:

TPU,implinesc 18 ani pe2 ianuarie, am 1.70., ma simt asa de pitic.. As putea sa mai cresc pana la 1.80?, se mai poate?, as vrea sa stiu, pentru ca sunt foarte urat, si macar vreau sa ma aleg cu inaltime, ca rezolv cu frumusetea, dar inaltimea nu o mai rezolv niciodata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimeni nu stie daca mai cresti sau nu, fiindca ai deja 18 ani. Posibil inca 2-3cm, dar nimeni nu poate garanta asta.

| AndreiStefan62626363 explică (pentru Violleta2022):

Doar atat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiStefan62626363):

Am spus intr-un caz super fericit mai poti creste cativa centimeri 2-3cm, dar probabil vei ramane la inaltimea asta, fiindca procesul cresterii este incheiat sau aproape incheiat.
la varsta asta nu te mai ajuta nici un fel de exercitii, pentru ca nu se mai poate stimula hormonul de crestere, acela putand fii stimulat la inceputul pubertatii, cand aveai 13-14 ani.
In ce priveste stimularea hormonilor, vitaminele si mineralele din fructe proaspete si legume, sunt cele care stimuleaza hormonii, fiindca proteina din carne ajuta doar la cresterea masei musculare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Noi nu prea putem sa iti spunem cat o sa cresti si cum, ca... tine de organismul tau, genetica ta, in principiu. Pe langa asta, poti sa faci sala, jogging, incearca sa joci basket si sa duci un stil de viata activ si sanatos. Asa ai sanse sa mai cresti putin happy

Numai bine! ^^

| Catrice a răspuns:

Soluția ta este tocurihee hee

| AndreiStefan62626363 explică (pentru Catrice):

Ce amuzant

| Catrice a răspuns (pentru AndreiStefan62626363):

Si tu ești amuzant.

| siriusblack98 a răspuns:

Ma indoiesc sincer ca mai cresti 10cm de la 18 ani. Daca mai cresti sau nu macar 2mm nu avem de unde sa stim oricum. Inaltimea este strict genetica. Implant de tibie.

| NotNamed a răspuns:

Teoretic se mai poate. Sunt unele persoane care cresc si dupa 18 ani dar, doar pana la 21 din cate știu insa de dupa 18 ani ai o creștere extrem de lenta (cativa mm pe an daca nu ma insel). Insa exista si alte soluții:
Ai doua variante:
1. Operatie de alungire a oaselor. Mai exact iti reteaza femurul fiecărui picior (zona soldurilor) dupa care la marginile taieturii iti infig niste acuri legate de niste "sfori" care trag oasele unul de altul si astfel forteaza ca osul sa crească, sa se lungeasca. Operatia este foarte dureroasa, scumpa (undeva la 10-20k €) si toată treaba cu lungirea dureaza undeva la 1-2 luni dupa care urmeaza alte cateva luni de recuperare. In concluzie stai aproape un an cu aparatura sau ajutorul cuiva dupa tine. Dar stii ca ai adaugat pana la 10 cm in inaltime.
2. Exerciții. Cu o nutritie adecvata si un pachet de exerciții zilnice poti creste in înălțime pana la 5-6 cm (dureaza cateva luni). Au fost cazuri cand barbatii s.au inaltat si 7-8 cm. Se vând pe internet cursurile dar poti descarca si de pe play store sau app store aplicatii de inaltare absolut gratuite. Am văzut ca au extrem de multe descărcări si recenzii extrem de bune, undeva la 4, 8★ ceea ce inseamna eficienta aproape asigurata fiecărei persoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NotNamed):

Daca ai putea cu niste exercitii sa cresti 5-6cm asa usor nu ar mai exista persoane scunde. Ai facut tu aceste exercitii si au functionat? Cum pot niste contractii si intinderi la nivelul muschilor sa lungeasca OASELE?!

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am folosit termenul "pana la 5-6cm". Depinde de metabolismul fiecaruia, altii cresc 1-2cm altii 5-6cm sau altii deloc. Si tot ce iti spun am citit pe internet si am ascultat parerea mai multor persoane care au testat asta. Probabil nu toti stiu de posibilitatea inaltarii cu câțiva cm si de.asta nu se practica in fiecare casa. Daca spui ca e fake, poate ca e. Dar daca sunt milioane, zeci de milioane de persoane care incearca acest lucru si sustin ca functioneaza, crezi ca este o conspirație de dezinformare la nivel global? Sunt doua aplicații de inaltare pe care le știu de pe play store care au 4, 8★, un rating rar întâlnit care arata ca aplicația e chiar eficienta. In comentarii persoane de toate vârstele care isi dau cu parerea dupa ce au facut acele exerciții sustin ca a funcționat in cazul lor. Unii spun ca s.au inaltat cu 1-2cm, altii 4-5, altii deloc (foarte putini) depinzand de metabolismul fiecaruia. Ce sa cred atunci?

| AndreiStefan62626363 explică (pentru NotNamed):

Nu stiu. O sa-mi fac radiografie la sa vad daca mai pot creste

| geoor a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa este, nu prea înțelege el că acele exerciții nu îți lungesc corpul, ci doar îl îndreaptă( nu îți îndreaptă oasele ci îți lucrează musculatura spatelui în așa fel încât aceasta să susțină greutatea noastră). Păi ca să "crești" 5-6 cm din cauza acelor exerciții trebuie să fii de-a dreptul cocoșat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Până la 1, 80 NU. Ma rog, o sansa mereu exista, dar nu iti face sperante. Daca mai cresti 2cm e mare mirare. In plus, nici nu esti asa scund. Inaltimea medie e 1, 75 laughing Eu ce sa mai zic la 1, 61 frate? Atata timp cat exista fete de 1, 50 nu te mai ingrijora. La urma urmei nu ai ce sa faci. Si nu, BASKETUL NU TE FACE INALT. Si nicio aberatie de genul. Cat timp nu ai probleme cu coloana, dereglari hormonale, deficiente sau alte boli, vei ajunge la inaltimea maxima pe care ti-o permite GENETICA.

| adryang78 a răspuns:

Salut!
În primul rând, trebuie neapărat să-ți schimbi percepția asupra propriei persoane. Nu e sănătos să gândești așa. Nici să te crezi Făt-Frumos sau zmeul-zmeilor, dar nici să te desconsideri așa cum faci tu.
În privința înălțimii - da, mai poți câștiga câțiva centimetri, practicând un sport gen baschet sau volei. Înotul dezvoltă armonios toată musculatura corpului. Osatura încă nu este suficient maturizată, deci până pe la 21 de ani mai ai șanse.
Succes!

| geoor a răspuns:

Foarte slabe șanse să mai crești. Îți recomand o alimentație bogată în proteine și mult sport, înălțimea este în mare parte genetică, dar la 18 ani nu strică să duci o viață activă.