| Carolina1972 a întrebat:

TPU! M-am rănit azi la munca! Lucrez la o carmangerie și m-am tăiat la deget pana la carne, la un moment dat mi s-a făcut rău de la sânge. În cat timp se vindeca și ce ar trebui sa fac? Momentan îmi e bandajat dar ar trebui sa îl ung cu ceva crema/spray ca sa se usuce cat mai repede! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Trebuie dezinfectata rana cu un antiseptic (poti intreba la farmacie pentru variante si preturi), iar apoi unguent, insa sa nu fie nevoie sa fie cusuta...

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti e rau de la sange, atunci nu mai lucra la carmangerie! tongue

Rana taiata se inchide in cateva zile, dar se vindeca complet in cateva saptamani.

Ce ai patit tu este "accident la locul de munca" si trebuie tratat ca atare: la nevoie si concediu de boala.

| Carolina1972 explică (pentru Bula):

Nu am ras de sânge. Mi s-a făcut rău în momentul în care mi-am văzut carnea... Sunt mai sensibila când ma ranesc și îmi fac rău singura mie sau altuia... sad

| Carolina1972 explică (pentru Bula):

Rău *

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul ce ti a zis?

| Carolina1972 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ca am corona laughing))) glumesc, nu am fost la medic.

| Catrice a răspuns:

Dacă a mers cu spray si crema peste, nu e cine știe ce, trece intr-o săptămână.

| Legion7X a răspuns:

Https://sanatate-buna.com/cicatridina-unguent

Sunt multe dar asta am găsit.
Cred ca este destul de bună.
data viitore fi mai atentă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand apă oxigenată pentru dexinfectare...sau măcar apă simplă cu săpun. Iar peste niște Baneocin pudră, pansament steril și bandaj.
Sănătate!

| AnneCyntia12 a răspuns:

Baneocin pudra sau cicatridin spray(sper ca am scris bine), ajuta mult