| anonim_4396 a întrebat:

TPU, oasele pana la cati ani cresc si se intaresc? Si la cati ani se opreste creșterea oaselor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Oasele se intaresc si se mentin tari atat timp cat ai sarurile de calciu disponibile(de asta e recomandat sa consumi lactate). Cresterea oaselor poate dura pana la 20 de ani, dar depinde de o multime de factori. Placa epifizara, adica zona care asigura cresterea in lungime a osului, se intareste treptat pana se inlocuieste cu os. Am vrut sa subliniez prin asta ca daca te apuci de basket la 25 de ani, in niciun caz nu o sa mai cresti, chiar daca la cei mai mici se intampla contrariul.

2 răspunsuri:
| AlbNegru09 a răspuns:

Până în jurul vârstei de 25 ani, scheletul continuă să se dezvolte prin creşterea oaselor în lătime şi în lungime.

| Em4nuel0Emmy a răspuns:

Pana in jurul varstei de 21 de ani.