| Yoyoo300 a întrebat:

TPU, sora mea are 12 ani si are strungareata. Ii este frica de dentist, si nu prea vrea aparat dentar. Ce poate face sa ii dispara strungareata?
Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

De ce sa ii dispara? Daca este mica (cam pe jumatatea unui dinte), este chiar draguta parerea mea.

| Yoyoo300 explică (pentru Chαяtreux):

Ei nu ii place. sad

| Chαяtreux a răspuns (pentru Yoyoo300):

Atunci va trebui sa mearga la dentist sa isi puna aparat. pacat. Insa cel mai mult conteaza ce isi doreste ea, pentru ca daca nu ii place, chiar daca este dragut mai tarziu ar putea deveni complexata de acest lucru.

| Yoyoo300 explică (pentru Chαяtreux):

Crezi ca ii poate trece in timp, cat de cat? C e mica... I se formeaza dantura acum... thinking

| Chαяtreux a răspuns (pentru Yoyoo300):

Nu stiu ce sa zic thinking daca sunt dintii definitivi nu cred. Am avut si eu dar pe la 4 ani laughing

| Yoyoo300 explică (pentru Chαяtreux):

Eh, sper sa i se apropie dintii, macar un pic. Oricum, nu are strungareata prea mare thinking

| Chαяtreux a răspuns (pentru Yoyoo300):

Poate crescand, ii vine mintea la cap. laughing

| LolaLollita a răspuns:

Fara aparat dentar nu se poate.

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelaZ a răspuns:

Aparatul este singurul care ii poate apropia dintii.Nu are de ce sa ii fie frica, nu o s-o doara, poate va fi o jena, dar nu durere.

| AnyAda a răspuns:

Eu spun ca cea mai buna idee e sa o convingi sa isi puna acum aparat dentar, ca sa nu ajunga ca mine, la 16 ani sa poarte aparat! laughing Asa eram si eu la varsta ei, nu voiam si chestii de genul si am crescut si acum imi pare foarte rau ca nu am purtat atunci. Deci daca nu vrea sa fie complexata pe viitor, ar trebui sa poarte, pentru ca e singura solutie! happy

| Yoyoo300 explică (pentru AnyAda):

Ai aparat dentar fix, nu? :3

| AnyAda a răspuns (pentru Yoyoo300):

Da. Si inainte mi se parea ca va fi groaznic sa il port si chestii de genul asta, dar acum nu mai am absolut nicio problema, plus ca la mine nici nu prea se observa.

| 34asdfg76543jh a răspuns:

Nu se poatebig grin doar cu aparat dentarbig grin...am avut si eu-destul de mare-am aparat, si nu o mai am deloc