| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Va rog seriozitate sad (16 ani) De ce imi miroase gura mereu? de fapt nu miroase ci pute, acum macar sa puta dar nu sa duhneasca, pute mai rau ca la putusec(groapa de mortaciuni) ...Si cum sa aflu cand imi miroase, sa stiu sa tac din gura, oricum ma feresc mai mereu si cand vorbesc tin capul in jos, a si da din cauza asta nu pot vorbi cu nicio fata si nu pot fi in largul meu la scoala, si imi vine sa ma omor, e super naspa. sad
Sa ca spun, am 2 maseli cariate,una in stanga jos si una in dreapta sus,cea din dreapta nu stiu daca mai miroase ca e s putrezita nici nu ma mai doare...Din cauza maselelor sa fie problema? Eu simt cand imi miroase gura ca am un gust, adica nu e gust dar simt gura uscata poate... Si imediat cum mananc ceva nu imi mai miroase dar asta doar inca vreo 15 min dupa ce mananc si cum se face ca imi miroase gura cel mai mult la scoala?
Cum sa nu imi mai puta gura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Buna!
De obicei, persoanele cu probleme de constipatie le miroase si gura.
De acea ai grija ce mananci.
Daca mananci multe dulciuri, cipsuri, si fast -food e posibil sa ajungi la constipare.
In mod normal ar trebui sa mergi la baie cu scaunelul in fiecare zi.
Deci ai grija ce mananci.Mananca sanatos!

| fabiola a răspuns:

Daca maseaua e cariata, putrezita, nu ti se pare normal sa miroasa? Mergi la medic urgent!

| RS4 a răspuns:

Periaj regulat dupa mesele principale! fara "acum mi-e lene, etc", folosirea atei dentare care pe langa periaj intra foarte bine intre dinti si scoate resturi de mancare pe care periuta la poate lasa acolo de cele mai multe ori! folosirea unei ape de gura dupa fiecare periaj, se face clatirea cu aceasta+ eventaul gargara, dupa prospectul de pe sticla! In mare parte, mirosul vine de la cele 2 carii de care ne ziceai! trebuie tratate prima data! sau cat vrei sa mai astepti? pana nu se mai pot salva dintii? ideal ar fi asa : cariile puse la punct, un detartraj si un periaj profesional, si apoi urmate sfaturile cu spalatul+ata dentara+apa de gura, macar seara ata de gura si periajul + apa de gura dupa fiecare masa principala, cu exceptia cand esti la scoala, munca, etc! bafta!

| Empathizer a răspuns (pentru RS4):

Pe langa ce ai spus tu foarte bine, nu strica si un consult ORL, pentru eventuale focare de infectii locale (amigdalita cronica, polipi, vegetatii adenoide), si un examen coproparazitologic, pentru depistarea parazitilor intestinali.

| Felys a răspuns:

Fa o vizita la stomatolog, ce te mai miri ca iti miroase gura daca ai stat pana s-a stricat de tot maselele, ai facut infectie si normal ca emana miros de putrefactie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iti recomand folosirea abecedarului si a periutei de dinti mai des!
Dar daca vrei sa te mai amuzi si tu putin http://www.youtube.com/watch?v=NpfR_Z9TbNw

| WgStefan a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am grabit si de asta am avut 2 greseli bai intelectualule si ma spal pe dinti dar degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru WgStefan):

Nu este o scuza!
Cand postezi ceva iti spune sa mai verifici!

| GeorgyGirl a răspuns:

Deci ce ai tu acolo nu stiu sa iti zic sigur din cate ai zis tu acolo te speli pe dinti deci du-te la un stomatolog nu iti fie frica si scapa de tot ce e stricat in gura ta mai ales de maseaua purtrezita gandeste-te ca stai cu ceva stricat in gura mereu cu m poti sa mai mananci asa? grabestete ca poti sa apuci si boli din cauza asta spalate pe dinti dupa fiecare masa si folosteste apa de gura listerine mesteca guma si cumparati un spray de gura ete foarte buna mai ales la scoala pentru ca normal ca la scoala iti miroase cel mai tare pentru ca nu vorbesti deloc nu mananci nu bei deci e ca si cand te trezesti atata timp sa nu mai vorbesti iti dai seama cel mai posibil vine din interior mirosul e vorba de ceva ce vine de la stomac nu vreAU SA te ingrijoorez dar mai bine te-ai duce la un consult dar apreciez ca ai spus si ai cerut ajutorul putini se simt si recunos bravo tie, bafta si ai grija pentru ca igiena orala e foarte importanta sper ca ti-am fost de ajutor!

| darkgirl58 a răspuns:

Poate e de la stomac du-te si fa niste investigati daca nu e de la stomac spalate pe dinti ia-ti si apa de gura si spray