| anonim_4396 a întrebat:

Tratament gresit oferit de ginecolog?! Am fost pentru o consultatie,mi-a facut proba de secretie,nu a asteptat rezultatele si mi-a dat tratament pentru o ciuperca (ok, asta stiu ca o am), insa i-am spus ca am avut o sangerare timp de 10 zile inainte de menstruatie ( cateva picaturi de sange in fiecare zi aproape,nu flux) si mi-a dat Duphaston, iar dupa menstruatia ce urmeaza sa vina m-a chemat la ecograf sa vada daca am ovare polichistice.Pentru ce mi-a dat Duphaston? Cunosc doua persoane care s-au simtit oribil de la el. Doctorita unde am fost am aflat ulterior ca e renumita pentru graba cu care te consulta (adevarat) si pentru faptul ca da Duphaston la orice femeie. Ma gandesc sa incetez Duphaston-ul, poate a fost doar o dereglare hormonala si luna asta va fi totul normal.Sa ma indop cu pastile? Am 2 tipuri de pastile + ovule. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In primul rand, tratamentul antibiotic sau antifungic al unei infectii se incepe inainte de rezultatul culturii cu antibiograma (se numeste tratament empiric); dupa venirea rezultatului, medicul poate schimba tratamentul (nu intotdeauna). Duphastonul este indicat in tulburari menstruale descrise de tine. Inteleg ca urmeaza sa fii reevaluata. Din punctul meu de vedere, medicul tau a procedat corect, dar daca ai indoieli, inainte de a lua decizii de una singura sau venite din partea unor necunoscuti de pe internet (a caror pregatire nu o cunosti) ar fi bine sa ceri sfatul unui alt medic ginecolog.

| Liviu a răspuns:

Du-te scumpa la alt medic, nu te juca.E viata sexuala(Si nu numai) in joc.Nu fi ieftina la faina si scumpa la tarate. Incearca 2 3 medici.Mai ales cand e vorba de sanatate. dai si cat nu face, numai bine sa te faci happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce tratament ţi-a prescris pentru acea "ciupercă"!
Oricum, probabil că era EVIDENT despre ce infecţie era vorba ( iar testul de secreţie vaginală era doar de "confirmare" & eventual, pentru a se identifica şi o altă infecţie )...

Deci, FACI tratamentul aşa cum ţi-a fost prescris!
La terminarea tratamentului, mergi IAR la ginecolog pentru un ALT test de secreţie şi "confirmarea" vindecării infecţiei respective!

Iei şi Duphaston-ul!
Ţi-am dat detalii despre el în răspunsul anterior ( la cealaltă întrebare ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Dacă zici că dă Duphaston tuturor persoanelor, mai bine mergi la un alt medic. Nu te îndopa cu pastile să nu cumva să agravezi situația. Îți recomand să-ți faci și niște analize înainte și să mergi cu ele la medic. Îți doresc multă sănătate și însănătoșire grabnică! happy

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

O dereglare hormonala se repara prin alta dereglare mai mare. Mi se pare ciudat sa-ti dea medicatie hormonala pentru o asa-zisa ciuperca, care exista in mod natural in vagin si e ceva absolut normal. Eu zic s-o lasi balta cu progesteronul, deoarece pe termen lung te deregleaza mai tare.