| anonim_4396 a întrebat:

Tremuratul este cauzat de probleme la oase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tremuratul este cauzat de disfunctionarea sistemului nervos.

| Catrice a răspuns:

Ia mai calmeaza-te ca acuș tremuri tot laughing
Daca e strâmb înseamnă ca l-ai rupt cândva si nu s-o pus cum trebuie nervul, mușchii cine stie.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Cred ca e stramb de la tastat.
Si chiar nu-s in "starea" de a scrie detalii. La varsta asta prefer sa indepartez, daca nu se intelege ca mine, asta e, o sa-mi dau eu seama singura ce altceva cum ar putea fi.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai să-ți fac o comparație simpla.
Ai o piersica, caisa, fruct etc si oasele sunt sâmburii. Când se strica fructele, unde se strica întâi, la miez sau in exterior? Așa e si cu degetul. Pana la os ai mușchii, nervii... daca zici ca e de la tastat si poți să-l misti fara sa te doară, e nervul.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

O lungim?
Degetul e lung in comparatie cu fructul sferic.
Deci, cand pui degetu pe taste si apesi repede, da la nervi exact asa apesi stramb, fortezi si se stramba la "incheieturi" de unde indoi degetul. Aceeasi chestie se intampla la tot corpul nu doar la degete, si apoi cand vrei sa misti aceste parti, de strambatura nu se misca corect si tremura. Deci da afecteaza venele, circulatia sangelui, da o stare de discomfort problema, si chiar tremura, cred ca iar mi-am raspuns la intrebare cu voi. Deci cam are legatura si cu oasele.

| Ineys a răspuns:

Despre ce tremurat vorbesti? Cand tremuri de frig nu cred ca are vreo legatura cu oasele.

| JicaContra a răspuns:

Oasele NU se misca singure, *niciodata*

muschii misca oasele
nervii controleaza muschii
creierul controleaza nervii

tocmai ti-am dat 3 motive care nu sunt oasele

sau crezi katerinka aia cu "doi scheleti se trag de piele" big grin

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Nu stiu, acum ma gandesc cum "katerinka" descrie foarte bine cum am fost tratata toata viata de aceeasi "glumeti".

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Deh, "life is a *** and we are the clients"
(viata e o tarfa si noi suntem clientii ei)

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Eh mersi unora care ma inveselesc pe aici, si scuze ca imi arunc nervii prin texte lungi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar n-ai inteles la ce m-am gandit cand am intrebat, la faptul ca daca ai un deget stramb, acesta tremura cand il misti din cauza la osul stramb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si nu am gasit asa ceva pe google, incerc sa-mi dau seama ce e cu tremuratul si google nu ma ajuta deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este si de la nervi, asa bulgare ce conturi mai aveti pe aici sa va indepatez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă e vorba despre tremuratul unei mâini sau a unui picior, atunci tremuratul acesta reprezintă un tic gestual şi apare pe fondul stresului şi al tensiunii din mediu. Tremuratul mâinilor şi al capului apare de obicei la oamenii alcoolici datorită privări de alcool.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am baut niciodata, si nu am formele perfect drepte cand intind mai sta strambat si tremura. Deci da stiu, ca de la stres mai se stramba, poate a ramas asa din obicei, nu simt in regula cand misc si tremura, se intampla numai la partea stramba. Deci da e de la "tensiuni" si din astea. Mereu am avut problema cu dureri, tremor, corpu rece, dar nu am baut niciodata, nu bag multe in mine, dar am trecut prin multa "tensiune, stres" din astea, chiar lovituri si "pedepse de nemiscare". Evident ca s-a strambat ca stateam stramb si nemiscata de frica si alte din astea.

| aneliram a răspuns:

Depinde, nu neapărat, poate să fie și din cauza psihicului, și că nu te hranești corespunzător, etc.

| Nume6 a răspuns:

Iar citesti aberatii de pe Google, mergi la doctor, v-a prostit google-ul ăla.