| Alexandru250201 a întrebat:

Tulburarea obsesiv-compulsiva se poate vindeca de la sine? Cam in cat timp te vindeci dupa aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Eu zic sa nu il punem sa se duca la psihiatru sa isi bombardeze creierul cu tot felul de medicamente. Toate tulburarile de anxietate (mai ales TOC) se trateaza cu succes cu psihoterapie. Abia dupa aceea daca el constata ca nu are niciun efect, se poate gandi la medicamente.
Nu exista boli, exista doar bolnavi. El nu e bolnav, nu ii taia craca de sub picioare spunandu-i ca nu ii trece. Daca nu ai trecut prin asta sau nu ai cunostinte despre aceste tulburari, mai bine abtine-te.

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu,TOC-ul nu se poate trata de la sine, se trateaza cu tratament medicamentos(antidepresive si anxiolitice) combinat cu psihoterapie cu un psiholog.Nu trece singur si din pacate unora nu le trece nici cu tratament sau doar li se amelioreaza tulburarea.E o boala chinuitoare care poate dura si toata viata(gandurile obsesive si nevoia de facut compulsie).De obicei in mare masura se amelioreaza simptomele nu trece de tot boala.Din pacate.Dar si psihologul ajuta mult pe langa tratament.Nu am vrut sa te sperii sau sa te intristez.Scuze.Iti doresc Sanatate!

| Alexandru250201 explică (pentru AvalohAlyn):

Nu, stai linistit, iau tratament medicamentos de un an jumate si m-am impacat cu ideea dar am intrebat de curiozitate, multumesc frumos!

| Bondarel99 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu zic sa nu il punem sa se duca la psihiatru sa isi bombardeze creierul cu tot felul de medicamente. Toate tulburarile de anxietate (mai ales TOC) se trateaza cu succes cu psihoterapie. Abia dupa aceea daca el constata ca nu are niciun efect, se poate gandi la medicamente.
Nu exista boli, exista doar bolnavi. El nu e bolnav, nu ii taia craca de sub picioare spunandu-i ca nu ii trece. Daca nu ai trecut prin asta sau nu ai cunostinte despre aceste tulburari, mai bine abtine-te.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca nu ii acorzi importanta, da.
Dar daca iti este greu sa te relaxezi si sa te stapanesti, atunci psihoterapia e cea mai buna solutie.
Cauta pe net tehnici de meditatie/respiratie/relaxare.
Meditatia e de succes in tulburarile de anxietate.

| RAY a răspuns:

Ceva involuntar nu prea ai cum sa vindeci, mereu ai cate o obsesie noua sau acte de gelozie, eu unu incerc prin indiferenta sa scap de obsesi compulsive

| Donsavas a răspuns:

Dr Peter Breggin,psihiatru cu vechime in domeniu,spunea că nu crede în teoria dezechilibrului chimic,care nu a fost demonstrată. Psihoterapia te ajuta sa ti reorganizezi gandurile pentru a te vindeca. Consilierele psihologice sunt pentru cei cu probleme familiale,de serviciu,ce si doresc sa le discute si sa gaseasca solutii împreună cu un psiholog. Pentru TOC,depinde foarte mult cum te comporți(ce faci,ce reacții compulsive ai) si care sunt gândurile tale obsesive. Spre exemplu,dacă ești perfecționist, ai putea sa înveți a trăi mai mult in prezent. A se citi "Puterea Prezentului "de Eckart Tolle. Trăind clipa, nu vei mai simti nevoia sa te critici sau sa te axezi pe detalii din viața ta. Discuta cu un specialist. Psihiatrul intervine cand esti in impas, nu poti dormi, socializa sau ai idei suicidare.

| MihaiNicu23 a răspuns:

De la sine nu prea cred, trebuie sa depui si tu un minim efort.

| Alexandru250201 explică (pentru MihaiNicu23):

In ce sens, as aprecia daca ai fii explicit

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru Alexandru250201):

In sensul ca trebuie sa cauti pe net tehnici de meditatie/respiratie/relaxare.

| AlexSalling a răspuns:

Da, se poate. Medicamentele doar iti spala capul.

| zăGhost a răspuns:

In general, nu, dar exista exceptii, daca e usoara. Totusi, sedintele de terapie pot ajuta mult in tulburarea asta.

| nicol2 a răspuns:

Da se poate prin mai multa apropiere de D-zeu. Incearca sa comunici cu d-zeu mai mult.Cand iti vine vreun gand naspa in cap incearca sa zici o rugaciune ori cere ajutorul lui d-zeu si automat iti muti gandul.Incearca sa nu te adancesti intr-un gand, adica sa ii dai curs (stii ce zic ) Important este sa reusesti sa iti controlezi gandurile si sa nu le amplifici. Treptat ele vor disparea.Eu asa m-am vindecat fara pastile si fara pshiolog si au trecut 8 ani de atunci.Important sa crezi ca cineva acolo te ajuta doar sa ceri sa fi ajutat. Sanatate!

| benzu a răspuns:

Este o tulburare care trebuie supravegheata de un medic. Iti recomand sa te duci la un medic.

| radudumitrescu a răspuns:

Www.spitalulvoila.ro.Recomand sectia 6 (la cabana), aer curat, padurea aproape, curatenie, mancare cu carne zilnic tipic restaurant