| anonim_4396 a întrebat:

Tumorile maligne(testiculare) se vad la ochiul liber pe scrot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu sunt nu se văd. Dacă se văd, nu ai cum să știi dacă sunt maligne sau nu, dacă doar te uiți la ele sau le pipăi. Mai ai nevoie și de o felie la microscop.

| Frank51 a răspuns:

Daca nu se vad cu siguranta se simt.

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru Frank51):

Dar se pot si vedea? sa fie cat un bob de mazare in afara

| PsyhoChild a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu inseamna neaparat ca e tumoare daca ai o umflatura pe testicul. sunt multe cauze dintre care si reziduri de calciu stranse acolo(da exista si se elimina la dermatolog).
cel mai bine te uiti la doctor

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru PsyhoChild):

Asa voi face, am doae varsta de 16 ani si ma gandeam sa intreb. Deci se vede, se poate "tine intre degete", albicioasa si rosie in jur, nu ma doare decat daca o strang si este destul de tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Caută sa vezi cum arată o tumoare malignă pe internet, fără să precizezi că este pe scrot. Oribil, nu?

Ți-ai fi dat seama dacă este vorba de cancer testicular tocmai din cauza durerii, al inflamației și al usturimii. Dar acum contează cum a ajuns acel chist acolo, asta e cea mai bună întrebarewinking

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu de ce crezi ca a ajuns?

| anonim_4396 explică (pentru BuGsstormbunny):

Păi tu să ne spui, nu am cum să ghicesc laughing
Ai întreținut relații sexauale neprotejate? Cu igiena cum stai?

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu an intretinut relatii sexuale, iar cu igiena stau foarte bine.

| anonim_4396 explică (pentru BuGsstormbunny):

Înseamnă că nu ai nimic, ești clinic sănătoswinking

| BuGsstormbunny a răspuns:

Din informatii, coincide cu un chist sebaceu.