| Mardoleanu_Christhian_1992 a întrebat:

Tura de noapte iti poate afecta sănătatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, pierderea orelor de noapte duce in timp, la probleme de sanatate destul de mari.
sunt anumiti hormoni care se produc numai in dormim intre 10 seara si 2 dimineata, si daca nu se intampla sa dormim multa vreme inter aceste ore, hormonii serotonina si melatonina nu se pot produce. Acesti hormoni sunt vitali bunei functionari a creierului si organelor interne. Bolile pe care le declaseaza lipsa lor sunt: ameteli, stari de oboseala excesiva, depresii, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenia, diabet samd.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu intotdeauna. Dar ceasul biologic, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da evident. Oamenii dorm noaptea. Daca tu stai treaz iti strici hormonii si ritmul

| GusticelMititel a răspuns:

Nu doar tura de noapte, ci si munca in general iti poate afecta sanatatea.