| cfrtobias a întrebat:

Tusesc de o luna sau mai mult si acum am folosit Plantexir si tot nu imi trece, ce ziceti sa cumpar? Sa nu zica cand ma duc inapoi la lucru ca am coronavirus

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai trebuie cautata boala care da tusea nu tratate simptomele.
Poate este o bronsita sau o raceala la plamani sau mai stiu ce poate fi...
Mai intai mers la medicul de familie, consultat pus un diagnostic preliminar luat un tratament de la medicul de familie si daca problema persista facut niste analize amanuntite si consult de specialitate la pneumonologie sau orl - dupa caz.

| cfrtobias explică (pentru Simpatic):

Mersi vad maine daca imi raspunde medicul de familie

| Simpatic a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu ai pentru ce!

| cfrtobias explică (pentru Simpatic):

Nu uit de funda iti dau de e cum ai zis tu, oricum in mare parte ai dreptate

| Simpatic a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu-i nicio problema nu ma supar nici daca nu primesc funda sa stii!

| cfrtobias explică (pentru Simpatic):

Ok eu dau oricum daca vad ca e corect

| WhiteLife a răspuns:

Sigur nu e alergie? Eu am rămas cu o tuse in urma unei răceli și era o alergie. Dar pot fi multe cauze, așa că cel mai sigur e sa vorbești cu medicul de familie. Degeaba iei tratament simptomatic daca nu ști cauza. Eu luam pastile de gât una după alta, cate 3 sa pot sa adorm și mă trezeam noaptea și tuseam.

| cfrtobias explică (pentru WhiteLife):

Nu cred ca e alergie parca daca respir eu aer mai mult nu tusesc...

| WhiteLife a răspuns (pentru cfrtobias):

Cel mai sigur e sa suni la medicul de familie și să vorbești cu el, pentru că are și fisa ta medicala și îți poate da și o rețetă. happy

| cfrtobias explică (pentru WhiteLife):

Vad maine de lucreaza

| Legion7X a răspuns:

Încercă Coldrex pliculețe, sî bea ceai de ceapă fierbinte, este bun pentru tuse. În perioada asta cu virusul este posibilă orice reacție la locul de muncă, ținând cont de panica care cuprinde întreaga Țară. Dacă nu ai încotro lasă serviciul și stai acasă să te vindeci pentru o perioadă lungă până nu se agravează mai rău apărând anume simptome, și aici nu mă refer la coronavirus ci la simptome de răceală obișnuită: temperatură, nas înfundat, senzație de slăbiciune în corp, pe lângă tusea pe care o ai. Depinde de tine.

Părerea mea.

| cfrtobias explică (pentru Legion7X):

Pai de aia am scris ieri ca am liber inca saptamana asta sa vad sincer n-as vrea sa ma duca aiurea in carantina sau cumva

| Legion7X a răspuns (pentru cfrtobias):

Mă rog, treaba este să nu se agraveze.

Însănătoșire maximă!

| cfrtobias explică (pentru Legion7X):

Mersi o sa vad

| cfrtobias explică (pentru Simpatic):

O zis sa iau Grintuss tableta da la farmacie o zis ca e mai bun sirop si am luat sirop